Atatürk’ün Amasya’da Halka Hitap Ettiği Tarihi Belediye Binası Yenilendi

Atatürk’ün Amasya’da Halka Hitap Ettiği Tarihi Belediye Binası Yenilendi

Tarihi Belediye Binasının Restorasyonunda Sona Gelindi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya’ya 3’üncü kez teşrif ettiği, halkla buluştuğu ve Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik’in misafirlerini ağırlamak için kullanacağı tarihi belediye binasının restorasyon çalışmalarında sona gelindi.
24 Eylül 1924 yılında Amasya’ya beş yıl sonra eşi Lâtife Hanımefendi ve bazı arkadaşlarıyla birlikte tekrar gelen ve karşılama esnasında halka bir konuşma yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret ettiği tarihi belediye binasının restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Son yıllarda yerli ve yabancı turist sayısında büyük artış gösteren Amasya’nın tarihe verdiği değerin de bu çalışmalarda büyük etkisinin olduğu görülüyor.
‘MİSAFİRLERİMİZİ AĞIRLAYACAĞIZ’
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ev sahipliği yapmış olan, tarihi belediye binasının restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra, Amasya’ya gelen misafirleri ağırlamak için kullanılacağını söyleyen Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“8500 yıllık tarihi ve kültüre sahip Amasya’mızın gelişimi ve tanıtımı için her türlü çalışmayı sürdürüyoruz. Yerli ve yabancı turistlerimizin ziyaret ettiği ve Cumhuriyete öncülük etmiş olan şehrimizin kalıcı değerlerine sahip çıkmak bizlerin başlıca görevleri arasında yer alıyor. Bu anlamda Belediye Başkanlığı makamı olarak kullanacağımız ve Gazi paşamızın halka hitap ettiği tarihi belediye binamızın restorasyon çalışmalarında sona geldik. Yaptığımız bütün projelerimizi ve çalışmalarımızı hemşehrilerimizin geleceğine yatırım için hayata geçiriyoruz. Her şey Amasya ve Amasyalılar için” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir