Irkçı Saldırıda Hayatını Kaybeden Amasyalılar Kabirleri Başında Anıldı

Irkçı Saldırıda Hayatını Kaybeden Amasyalılar Kabirleri Başında Anıldı

Almanya’nın Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993’te ırkçılar tarafından evleri kundaklanan ve çıkan yangında 5 aile bireyini yitiren Genç ailesi ve geçen yıl aramızdan ayrılan Bilge Ana Mevlüde Genç’in kabirlerinde anma programına düzenlendi.

Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te ırkçılar tarafından evleri kundaklanan ve çıkan yangında 5 aile bireyini kaybeden Genç ailesi, Amasya’nın Taşova ilçesinde bağlı Mercimek köyünde aile kabristanlığında anıldı.

Katliamın 30. yılı anma programına Amasya Vali yardımcısı Mustafa Pala, Taşova Kaymakamı Ahmet Göcecik, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk katıldı. Ülke tarihinin en acı ırkçı saldırılarından biri olan yangın 30 yıla rağmen söndürülemedi.

“Irkçılık Dünyamızın Baş Belası ”

Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, “1993 yılında Almanya Solingen de bizim Türk soydaşlarımıza yapılmış olan katliamın yıl dönümü. Mercimek köyünde ırkçılık dünyamızın baş belası. Bizim tarihimizde aslında görmediğimiz bir davranış tarzı ile bugün çok daha karşı karşıyayız. Unutturmama adına her yıl anma programları yapmaya gayret ediyoruz. Bütün bu olaylar yaşanırken Almanya’da ailenin büyüğü olarak Bilge Anamızın böyle bir katliama rağmen çocuklarının, gelinin çocuklarının ölmüş olmasına rağmen Bilge Ana’nın söylediği sözler eğitimli olarak gördüğümüz insanların ağzından dahi çıkmamış olan bilge sözler” ifadelerini kullandı.

Anma programında Kuranı Kerim okunup dua edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir