HES ve GES’in Geliri Belediye’ye Kaynak Sağlayacak

HES ve GES’in Geliri Belediye’ye Kaynak Sağlayacak

Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik’in ilave ettiği Güneş Enerji Santrali faaliyete geçmek için gün sayıyor.

 

 Ve ‘in Geliri Belediye’ye Kaynak Sağlayacak: Amasya Belediyesi tarafından kurulan Akdağ HES’ten aylık geliri 6 milyon lira. Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik’in projeye ilave ettiği GES ile birlikte bu rakamın daha yukarılara çıkarılması hedefleniyor.

Önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Sarı’nın girişimleri ile Akdağ’ın eteklerine kurulan Hidro Elektrik Santrali (HES)’e, Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik’in ilave ettiği Güneş Enerji Santrali faaliyete geçmek için gün sayıyor. HES’ten aylık 6 milyon lira gelir elde eden belediye, GES ile birlikte bu rakamı daha da yükseltecek.

Hes İle Belediyenin Gelirini Artırdık

Akdağ’a kurdukları HES’ten kazandıkları para ile belediyeye kaynak sağladıklarını belirten Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik açıklamasında şunları kaydetti;

“Bu suyun bize eskiden maliyeti vardı, elektrik ücreti vardı. Sadece kuyulardan aylık 2,5 milyon lira elektrik ücreti ödüyorduk. Şimdi ödemiyoruz. Suyumuz kaynağından geliyor. Ayrıca hidroelektrik santralimizden aylık 6 milyonun üzerinde para kazınıyoruz. Oradan kazandığımız parayla Amasyalılara hizmetin en iyisini vermek için mücadele ediyoruz” dedi.

Ges İle Gelirimizi İkiye Katlamayı Hedefliyoruz

Türkiye’de belediye tarafından ilk kurulan doğa dostu HES’ten sonra GES ile de gelir elde etmeye devam edeceklerini söyleyen Başkan Çelik;

“Kurduğumuz tesis ile Amasya’mızdaki hanelerin üçte birinden fazlasının elektriğini karşılayabiliyoruz. Akdağ’ın yenilenebilir enerji üssüne dönüşmesi için aynı alana güneş enerji santrali oluşturduk. Bu projemizi de yakın zamanda hizmete sokacağız. Burada hem üretimi yükselteceğiz, hem de Cenab-ı Hakk’ın nimetlerinden, güneşinden faydalanacağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir