Cumhurbaşkanı Erdoğan Amasya Badal Tüneli Açılış Töreni’nde Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Amasya Badal Tüneli Açılış Töreni’nde Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amasya Badal Tüneli Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimizin 100. yılını demokrasi ve kalkınma atılımlarımızın sembolü hâline getirdik. Aynı şekilde 2053 ve 2071 tarihlerini, Türkiye Yüzyılı’nın ara hedefleri olarak kayıtlara geçirdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden Amasya Badal Tüneli Açılış Töreni’ne canlı bağlantı ile katılarak bir konuşma yaptı. Törende yaptığı konuşmada, Badal Tüneli’nin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amasya’nın, Orta Karadeniz sahilini iç kesimlere bağlayan ve oradan sınırlara kadar uzanan yol güzergâhlarının önemli bir geçiş noktası olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin her şehri gibi, son 20 yılda hızla gelişen Amasya’nın ulaşım ihtiyacına cevap vermek için başlattıkları karayolu projesinin en önemli bölümlerinden birinin de Badal Tüneli’i olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merzifon-Osmancık arasındaki güzergâhta 921 metrelik tünelin yanı sıra 3,6 kilometreyi bulan bağlantı yolları ve dört adet köprünün de yer aldığını belirtti.

Keskin virajları sebebiyle, yolculuk süresini ve güvenliğini olumsuz etkileyen eski yolu devre dışı bırakan tünel geçişi sayesinde, artık vatandaşların bu güzergâhta huzurla seyahat edebileceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle, kış mevsiminde bu yolun çilesini bilenler için Badal Tüneli çok daha büyük bir anlama sahiptir. Sadece vakitten ve akaryakıttan yılda 21,4 milyon lira tasarruf sağlayacak, karbon emisyonunu 265 ton azaltacak bu projeyi 760 milyon liralık bir yatırımla hayata geçirdik. Kalkınmanın temel altyapılarından olan ulaştırmada devreye aldığımız her projenin, bizi 2023 hedeflerimize kavuşturma yanında, Türkiye Yüzyılı’na bir adım daha yaklaştırdığına inanıyoruz” dedi.

“ÜLKEMİZİN BÜYÜK ÇABALARLA SAHİP OLDUĞU KAZANIMLARI KORUMAMIZ GEREKİYOR”

Türkiye’nin, eser ve hizmet siyasetiyle geldiği seviyenin kendilerini sevindirdiği kadar, üzerlerine yeni sorumluluklar da yüklediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: “Evvela, ülkemizin büyük fedakârlıklar ve çabalarla sahip olduğu kazanımları korumamız gerekiyor. Bununla birlikte, Türkiye Yüzyılı vizyonumuz doğrultusunda ülkemizin küresel düzeyde söz ve karar sahibi olma iradesini güçlendirmeliyiz.

Siyasi ve ekonomik gücümüzü katlayarak artırmak suretiyle, önce dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeli, ardından da ilk sıralara doğru yükselmeyi sürdürmeliyiz. Aksi takdirde, önümüze çıkan tarihî fırsatı bir kez daha kaçırma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliriz.” “Altyapıda gösterdiğimiz başarıyı bilimde, teknolojide, araştırma-geliştirmede sürdürmedikçe, evlatlarımızı değerlerimizle yoğurarak yetiştirmedikçe bu hedefi yakalayamayız” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte bunun için önümüzdeki dönemde hem bilim ve teknolojiyi hem de değerler eğitimini, medeniyet ve kültür bilincini önceliklerimizin en başına alıyoruz. Hiçbir günlük tartışma bu temel önceliğin önüne geçemez, geçmemelidir.

Maziden atiye kurduğumuz köprünün kilit taşı olarak gördüğümüz evlatlarımızı bu anlayışla geleceğe hazırlamak mecburiyetindeyiz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu amaçla, Cumhuriyetimizin 100. yılını demokrasi ve kalkınma atılımlarımızın sembolü hâline getirdik. Aynı şekilde 2053 ve 2071 tarihlerini, Türkiye Yüzyılı’nın ara hedefleri olarak kayıtlara geçirdik. Açılışını yaptığımız tünel gibi projeleri bu tarihî yürüyüşün son eksiklerini tamamlama vesilesi olarak görüyoruz. Bir kez daha tünelimizin, bağlantı yollarının ve köprülerin şehrimize, bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.

Bu eserin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum ”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir