Vali Mustafa MASATLI ‘’BESİ OSB’miz Türkiye’nin en büyüğü, Avrupa’nın ise en büyük OSB’lerinden bir olacak’’ dedi.

Vali Mustafa MASATLI ‘’BESİ OSB’miz Türkiye’nin en büyüğü, Avrupa’nın ise en büyük OSB’lerinden bir olacak’’ dedi.

 

Amasya Valisi Mustafa MASATLI ilave genişleme çalışmalarının yapıldığı Suluova Besi OSB’de incelemelerde bulunarak ‘BESİ OSB’miz Türkiye’nin en büyüğü, Avrupa’nın ise en büyük OSB’lerinden bir olacak’’ dedi.

Vali Mustafa MASATLI, Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi bölgesinde inşaat çalışmaları devam eden ilave genişleme alanında incelemelerde bulunarak inşaat firması yetkililerinden bilgi aldı. Gerçekleşen incelemelerde Vali MASATLI’nın yanı sıra, Suluova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Turgut AKSU,Suluova Besi OSB müteşebbis heyeti ve yönetim kurulu üyeleri ile inşaat firması yetkilileri yer aldı.

Yapılan incelemelerin ardından Vali Mustafa MASATLI konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “Amasya tarım ve hayvancılıkta ülkemizin önemli kentlerinden birisidir. Hayvancılıkta ise başta Suluova’mız olmak üzere önemli bir potonsiyele ve fiyat belirleme gücüne sahiptir. Bu potansiyel doğrultusunda ülkemizde alanında ilk olan Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize bölgemiz hali hazırda 32 adet besi 3 adet sanayi parselinde faaliyet göstermektedir. 3 adet sanayi parselinden EKUR et entegre tesisine tahsisi gerçekleşen parselde tam kapasite ile günlük 400 baş büyük hayvan kesimi ve işlemesi yapılabilmektedir, diğer iki sanayi parselinde ise toplamda 7.6 megawatt biyogaz tesisleri elektrik üretimimize devam etmektedir.

2020 yılı itibari ile mevcut OSB’mizdeki sorunların çözüme kavuşturulması maksadı ile yeni yönetim ve kurumsallaşma planı çerçevesinde çalışmalara başlanmış,bu noktada yeniden oluşturulan bölge müdürlüğü ile teknik hizmetler ve veterinerlik hizmetleri verilmeye başlanmıştır.Mevcut alandaki imar ve yapılaşma ile ilgili sorunlar çözülmüş,dijital sisteme entegrasyon sağlanmıştır.Dijitalleşme ile birlikte mevcut verilerin sistemleştirilmesi sağlanmıştır. Bu süreçte ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarından olan 1 megawattlık güneş enerjisi sistemide faaliyete geçirilerek hem elektrik alt yapımız güçlendirilmiş hem de OSB bütçesine ek gelir sağlanmıştır.

Yine mevcut OSB alanında karşılaşılan problemlerin çözümüne yönelik olarak işletmelerin yeniden içme suyu isale hatları çekilmiş,tamamen kullanım dışı kalan çevre aydınlatma sistemleri yeniden projelendirilmiş kendi imkanlarımızla imalatlar tesis edilerek aydınlatma sistemleri yenilenmiştir.OSB alanındaki bozuk ve deforme olmuş yollar,kaldırımlar ve yağmur suyu hattı OKA’dan sağlanan finansman desteği ile projelendirilmiş alt ve temel kazı ve dolgularla beraber toplamda 40 Bin metrekarelik bir kilit parke döşemesi yapılmıştır. Bu çalışmalarla birlikte 2021 yılı itibariyle tüm parsellerin katılımcılara tesis edilmesiyle ilave genişleme alanına ihtiyaç duyulmuştur.

Bölgede yapılan araştırmalar neticesinde şuan içinde bulunduğumuz 62,5 hektarlık alan Tarım ve Orman Bakanlığı ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü onayı ile genişleme alanı olarak belirlenmiştir. Yer seçiminin kesinleşmesinden sonra yeni alanda yapılan imarla birlikte 9 Bin büyükbaş hayvan kapasitesiyle toplam 25 besi parseli ve 2 adet sanayi parseli oluşturulmuştur. Şuan genişleme alanının 41 Milyon TL bedelle altyapı çalışmaları devam etmekte olup temmuz ayı itibariyle inşallah yapımı tamamlanacaktır.

Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi bölgemizin ilave alanı ile birlikte toplamda 1152,5 hektarlık ve yaklaşık 20 Bin baş hayvan kapasitesi ile ülkemizin en büyüğü Avrupa’nın ise en büyük OSB’lerinden biri olacaktır. Besi OSB’miz Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından yurtiçi ve yurt dışında model OSB olarak gösterilmektedir.

Bu vesile ile ilave genişleme alanımızın başta Suluova’mız olmak üzere Amasya’mıza ve ülkemiz hayvancılığına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tüm bu çalışmalarda bizlere vizyon çizen,imkan sağlayan sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendiye şükranlarımı sunarak, Tarım ve Orman Bakanlığımız ile OSB’miz müteşebbis heyeti ve yönetim kurulu üyelerine özellikle teşekkür etmek istiyorum ’’dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir