Anadolu Gazete Manşete Taşıdı; BHA Habercilikte Devrim Yapıyor

Anadolu Gazete Manşete Taşıdı; BHA Habercilikte Devrim Yapıyor

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Türk İnternet Medya Birliği’ne (TİMBİR) bağlı Birlik Haber Ajansı’nı (BHA) manşetine taşıyan anadolugazete.com.tr,, BHA Genel Müdürü Muhammet Kaçar’ın açıklamalarına yer verdi.

nkara’da yayın hayatını sürdüren, kentin ve ülkenin gündemini en özel haberleri ile tutarak gündeme taşıyan anadolugazete.com.tr’nin haberi şöyle;

Birlik Haber Ajansı habercilikte devrim yapıyor: Öncelik ‘yerel gündem’

Türk İnternet Medya Birliği’ne (TİMBİR) bağlı olarak kurulan Birlik Haber Ajansı (BHA), ajans haberciliğine yeni bir soluk getiriyor. Özellikle yerel gündemi ulusala taşımanın önemini vurgulayan BHA Genel Müdürü Muhammet Kaçar, üyelerine en doğru haberi en hızlı şekilde ulaştırdıklarını söyledi.

ÖZEL HABER: AYBALA ALMİNA MELEK

Birlik Haber Ajansı Genel Müdürü Muhammet Kaçar, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Türk İnternet Medya Birliği’ne (TİMBİR) bağlı, Birlik Haber Ajansı hakkında anadolugazete.com.tr’ye konuştu.

Kaçar, ajans olarak temel hedeflerinin dezenformasyonun önüne geçmek olduğunu belirtti. Türkiye’de ajans haberciliğinde en büyük eksikliğin ‘yerel gündem’ olduğunu söyleyen Muhammet Kaçar, BHA olarak her ilin kendi gündemini ulusala taşımaya gayret ettiklerini dile getirdi.

Ajans hakkında bilgi veren Kaçar, “Mart ayından itibaren ajansımızı geliştirmeye, 81 ilde muhabir ağını kurmaya, bunun yanı sıra yurt dışı temsilciliklerinde 20 ülkede bu haber akışını sağlamaya çalışıyoruz. Ankara merkezli editör ve muhabir arkadaşlarımızla 81 ildeki temsilciliklerimizle beraber güncel, siyaset, ekonomik haberleri TİMBİR bünyesindeki 1000’e yakın internet haber sitesine servis ediyoruz. Ağırlıklı olarak kamu haberleri olmak üzere; savunma sanayi, bakanlıklar, Cumhurbaşkanlığı, ilgili kurum ve kuruluşların haberleri, 81 ildeki saha haberleri, yerelin gündemlerini ulusala taşımaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

“ÜLKEDE YEREL GÜNDEM EKSİK KALIYOR”

Ülkedeki en büyük eksikliğin ‘yerel haber’ olduğunu söyleyen Muhammet Kaçar, şöyle devam etti:

“Türkiye’de üç tane büyük haber ajansı bir alana kanalize olmuş. Ülkede bir şey eksik. Yerellerde çok önemli gündemler var. Burası eksik kalıyor. Biz, BHA olarak, her ilin kendi gündemini ulusala taşımaya gayret ediyoruz. Biz, yerel haberciliği bir nevi ulusala taşımış olduk. Yerelde internet haberciliği yapanlar artık bir ulusal haber ajansının parçası oldukları için o haberleri de ulusala taşımış oluyoruz. Yerel haberlerin yanı sıra güncel, siyaset, ekonomi, spor, kültür ve sanat haberleri ile son dakika gelişmelerini ‘kamu yararı’ gözeterek insan onuru ve toplumsal değerlere saygılı bir habercilik anlayışıyla haberlerimizi ulaştırıyoruz. Ülkemizde dezenformasyon yaşanan alanlar var. Birçok haberin asılsız çıktığı, daha sonrasında düzeltmelere ihtiyaç duyulduğu süreçler yaşanıyor. Biz, kendi bünyemizde bu habercilik faaliyetini sürdürürken en doğru haberi, en hızlı şekilde kendi üyelerimize ulaştırmaya çalışıyoruz.”

“ÜYELERİMİZİN TAMAMI YEREL GAZETECİLİK YAPIYOR”

Kaçar, hızlı ve doğru habercilik noktasında önemli adımlar attıklarını belirterek, “Üyelerimizin tamamı yerel gazetecilik yapıyor. Bizler de bu formatı biraz daha ajans haberciliğine dönüştürmeye çalışıyoruz. Ajans haberciliği sıcak bir olay yaşandığında hiçbir yorum katmadan, teyit ederek kamuya ulaştırmaktır. Bu dönüşümü de yaşıyoruz. Çok ciddi dönüşümler aldık, çok ciddi olayları da verdik. Aksaray’da eğitim uçağının düşmesini ilk yayınlayan ajans biz olduk. Ankara’da yakın zamanda meydana gelen patlamayı bilinen ulusal haber ajanslarından 12 dakika öncesinde yayınladık. Biz, tabii ki ulusal haber ajanslarıyla yarış içerisinde değiliz. Biz de bu adımları atıyoruz. Birkaç yıl içerisinde çok ciddi bir kitleye ulaşarak yapımızı büyütmek istiyoruz.” dedi.

untitled-1.jpg

ÜYELERE ÜCRETSİZ HABER SERVİSİ

BHA olarak en büyük avantajlarının üyelerine ‘ücretsiz haber içeriği’ sağlamak olduğunu dile getiren Kaçar, şunları kaydetti: “Bizim bir avantajımız da diğer ajanslar yüksek bedellerle internet haber sitelerine haber servisi yapıyor. Biz, haberlerimizi ücretsiz bir şekilde gönderiyoruz. Bugün, bu internet haber sitelerinin içeriklerinin yüzde 30’unu, yüzde 40’ını biz oluşturuyoruz.”

“81 İLE İÇERİK SAĞLIYORUZ”

BHA Genel Müdürü Muhammet Kaçar, “Şu anda 81 ilin yüzde 80-90 civarına yaklaştık ve haber akışı sağlıyoruz. Çok ciddi bir kitleye haber akışı sağlıyoruz. Üyemiz olsun olmasın içeriklerimizden yararlanılıyor. Biz ilgili bakanlıklarla, kurum ve kuruluşlardan, haberi birinci derecede kaynaklardan alarak paylaşıyoruz. Bizim temel amacımız doğru bilgiyi yaymak.”

anadolugazete.com.tr ailesini de ‘Basın İlan Kurumu Kriterleri’ni sağlamasından dolayı tebrik eden Muhammet Kaçar, “Genel Yayın Yönetmeniniz ve bizim de Ankara Temsilcimiz Orhan Kemal Erkılıç’ın tecrübesi ile genç ekibinizin uyumu harika bir sonuç ortaya çıkardı. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir