Amasya Müftülüğü ‘Peygamberimiz, İman ve İstikamet’ Konulu Konferans Düzenledi

Amasya Müftülüğü ‘Peygamberimiz, İman ve İstikamet’ Konulu Konferans Düzenledi

Amasya Müftülüğü’ nün Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle düzenlediği ‘Peygamberimiz, İman ve İstikamet’ konulu konferansa, Diyanet İşleri Bakanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Sedide Akbulut konuşmacı olarak katıldı.

Düzenlenen programa Amasya Valisi Yılmaz Doruk’un eşi Meral Doruk Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik’in eşi Sibel ÇELİK, Amasya Müftüsü Durmuş Ayvaz ve eşi Amasya Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Şükriye Ayvaz’ın yanı sıra İl Protokolü, kurum çalışanları, amirleri ve vatandaşlar katıldı.
Konferans Fatih Cami Müezzini Yıldırım Aksu’nun Kuran-ı Kerim tilaveti okumasıyla başladı.
Programın açılış konuşmasını yapan Amasya İl Müftüsü Durmuş Ayvaz “Değerli misafirler hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Konumuz Hz. Peygamberimiz, iman ve istikamet.
Mevlid-i Nebevi cami ve din görevlileri haftası vesile ile bu konferans tertip ettik. Peygamber efendimiz(SAV) her yönüyle bizler için en iyi örnek. Okunan Ayet-i kerimelerde Rabbimiz onun ne kadar güzel bir örnek olduğunu hayatımızın her aşamasında Peygamber efendimizi örnek alırsak sırat-ı müstakim yolu üzerinde dosdoğru gidebilecek olduğumuzu bize müjdeliyor. Rabbim Onun yolundan ayırmasın.Siz değerli kardeşlerimin ve bütün meslektaşlarımın Rabbim yar ve yardımcısı olsun. Programda emeği geçen çalışma arkadaşlarıma ve sizlere teşekkür ediyorum. Programımız hayırlara vesile olsun” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Sedide Akbulut ise konuşmasında:“Değerli Amasyalı kardeşlerim, burada olmaktan çok mutluyum hepinize katılımınız için ve programda emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.
Mevlid-i Nebi’yi Allah Resulü’nün hayatımızda yeniden doğmasına imkan vermek için idrak ediyoruz. Peygamber efendimiz(SAV) bize doğruyu ahlakıyla öğretmesi için gönderildi.Mevlid bir anma olayı değil, unutulan hatırlatılır. İnsan efendiler efendisini seni unuttuk yılda bir hatırlayalım der mi? Öyle ise bu daha çok bilmek, öğrenmek,anlamak demektir.
Dil ile kalp istikameti bulursa iman da yolunu bulur. Cenab-ı Allah şöyle buyuruyor… Sözün, dilin istikameti doğru olmaktır, doğruyu konuşmaktır. Güzel söz söyleyip güzel ifade kullanmaktır.Adaletli, merhametli olalım. Allahu Teala bizi istikametten ayırmasın. Allah doğruların yanında olduğunu vaat ediyor, doğrulardan razıyım diyor. Sırat-ı müstakimden ayrılmamanın en büyük müjdesi budur.
Allah yar ve yardımcımız olsun, gayemiz onun rızasına nail olmak olsun. Allah’a emanet olun” ifadelerini kullandı.
Program ilahilerin okunması ve hediyelerin takdim edilmesi ile sonlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir