60 Yıllık Atıl Arazide Üretim Seferberliği

60 Yıllık Atıl Arazide Üretim Seferberliği
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ekilmedik bir karış toprak kalmasın” talimatı ile Tarım Orman Bakanlığının tebliği kapsamında Suluova İlçesindeki Yedikır Barajı çevresinde bulunan ve 60 yıldır atıl durumda olan 765 dekar arazi de üretim seferberliğinin bir parçası oldu.
DSİ Suluova Yedikır Barajı Sulama Birlik Başkanı Sefa Salim Örnek ” Suluova Yedikır Barajı Sulama Birliği olarak, uzun yıllardır üzerinde tarımın yapılmadığı 765 dekar arazinin 404 dekarlık kısmına buğday ve 361 dekarlık kısmına ise arpa ekimi yaptı.
Hububat olarak buğday ve arpanın tercih edilmesinde hububat ürünlerinin ülkemizin bitkisel ve hayvansal üretiminin omurgasını oluşturması, kırsal kesim için hem beslenme, hem yem ihtiyacının karşılanması hem de gelir kaynağını oluşturması, ayrıca zengin karbonhidrat içeriklerinden dolayı önemli bir besin kaynağı olması, dünya krizini tehdit eden stratejik bir ürün olması etkili olmuştur.
Ekimi yapılan 361 dekar arpanın hasadı yapılmış olup ülkemizin tarımda öncelikli stratejik ürünleri arasında olan ve ülkemiz tarımının temelini oluşturan hububatlardan biri arpa hasadı ile ülkemize hububat arzı hususunda katkı sağlamış olacağız. Ayrıca arpanın hasat edilmesi sonucunda geriye kalan yaprak ve saplar bölgemiz hayvancılık sektörüne katkı sağlayacaktır. İyi tarıma da bir örnek teşkil edecek ekili alanımızdan yüksek rekolte bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir