İlk Lavanta Yağımızı Ürettik

İlk Lavanta Yağımızı Ürettik

2022 Yılı Yatırım Programında DOKAP tarafından kabul edilerek uygulanmaya başlanan “Suluova Koşullarında Yetiştirilebilen Tıbbi ve aromatik Bitkilerden Endüstriyel Yağ Üretimi Projesi” kapsamında birinci etap gerçekleştirilmesi planlanan lavanta yağı çıkartma ünitesi kurulumu ve ünitelerin ilk deneme, çalıştırma işlemleri Amasya Üniversitesi Lavanta Ekim sahasında ilk hasadın yapılması ile gerçekleştirildi.

Amasya Üniversitesine ait Yedikır mevkiinde bulunan 75 dekar büyüklüğündeki uygulama alanında ekili olan lavantalar bu yıl ilk kez hasat edilmeye başlandı. Suluova Meslek Yüksekokulu bünyesine kurulan uçucu yağ çıkartma tesisinde aynı zamanda Suluova’da atıl durumdaki arazilere çiftçiler tarafından dikilen lavantalardan da yağ çıkartılarak kalitesini belirtir sertifika eşliğinde üreticilere teslim edilecek.

Bu doğrultuda üretim tesisine gelen Amasya Üniversitesi Genel Sekreteri Duran Çuhadar, Suluova Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Murat Karavin, Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Veli Çeliktaş ile Proje Yürütücüsü Öğr. Gör. Arslan Say ilk üretimi yerinde denetledi. Diğer üreticilerin hasadının hazır bir şekilde beklendiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Murat Karavin, tesisin bölgede tek olduğunu ve geniş bir bölgeye hizmet edeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir