Vezirköprü Ormanlık Alanları Zeytinleniyor

Vezirköprü Ormanlık Alanları Zeytinleniyor

Vezirköprü’de 20 Ha Alanda Yabani Zeytin (Delice) Aşılaması yapıldı.

Amasya Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk bölgesindeki ormanların özelliklerini, güzelliklerini, değerlerini ortaya çıkararak toplumun hizmetine sunmak ve ülke ekonomisi için katma değer üretmek için çalışmalarına devam ediyor.

İşletme Müdürlükleri tarafından ormancılık faaliyetleri yürütülen bölgelerde odun dışı ve bitkisel ürünlerin değerlendirilmesi, yaygınlaştırılması ve ekonomiye kazandırılması için yeni projeler geliştirerek hayata geçiriliyor.

Bu kapsamda; Vezirköprü Orman Işletme Müdürlügü Ağaçlandırma şefliği tarafından bölge ormanlarında doğal olarak yetişen gelir getirici orman ürünlerinin hayata, ekonomiye kazandırılması kapsamında Susuz köyü mevkiinde 20 hektarlık alanda Yabani Zeytin (Delice) aşılaması gerçekleştirildi.


Geliştirilen projeler orman köylüsünün yüzünü güldürecek
Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyonu Eylem Planı ile orman alanlarında aşılanan yabani zeytin ağaçları ve diğer yabani gelir getirici türler orman köylüsüne yeni gelir kaynağı olacak.

Amasya Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Doğada kendiliğinden yetişen zeytin ağacına, yabani zeytin veya delice (oleaster) deniliyor. Delice, aşılanıp ıslah edilerek kültür bitkisine dönüştürülüp verimli hale getirilerek orman köylüsüne yeni bir ekonomik gelir kapısı oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir