Vekil Karagöz, “Amasya Devlet Hastanesinde 45 Gündür Onkoloji Doktoru Yok”

Vekil Karagöz, “Amasya Devlet Hastanesinde 45 Gündür Onkoloji Doktoru Yok”
CHP Amasya Milletvekili Reşat Karagöz, ” Amasya Devlet Hastanesinde 45 Gündür Onkoloji Doktoru Yok” Dedi.
CHP Amasya Milletvekili Reşat Karagöz, Amasya Sabucuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Onkoloji Doktoru olmaması nedeniyle hastaların yaşadığı problemleri gündeme taşıdı.
Vekil Karagöz açıklamasında şu ifadeler yer verdi: “Sağlık hizmetlerinin herkes için erişilebilir olması, toplumun en temel haklarından biridir. Ancak ne yazık ki Amasya Devlet Hastanesi’nde 45 güne yakındır onkoloji doktorunun bulunmaması, hastaların ve ailelerinin en temel haklardan biri olan sağlık hizmetlerine erişim hakkından mahrum kalmasına sebebiyet veriyor.
Onkoloji doktorları, kanser hastalıklarına tanı koymada, tedavi ve takip aşamalarında kilit bir rol oynamaktadır. Kanser, hızla yayılan ve tedavi edilmediğinde ölüme sebebiyet verebilen ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle erken tanı ve uygun tedavi, hastaların yaşam sürelerinin uzatılması ve yaşam kalitesinin arttırılması açısından son derece önemlidir. Ancak Amasya Devlet Hastanesi’nde Onkoloji
doktoru eksikliği nedeniyle hastalar tanı koyma ve tedavi konularında sorunlar yaşıyorlar. Amasya’da doktor bulunmadığı için çevre illere yönelen hastalarımız farklı illerde de randevu bulamama sorunu yaşıyor.
Bu sorunun temel nedenleri arasında yetersiz personel sayısı, uzman doktorların motivasyon kaybı, hükümetin doktorlara yeterli desteği vermemesi, plansız bir sağlık politikası gibi etkenler var. Bir doktorun yetişmesi 6 yıllık lisans eğitimi, sonrasında girdiği sınavlar ve aldığı eğitimlerle uzun yıllar sürüyor. Böylesine zor şartlar altında yetiştirdiğimiz ve toplumsal çıkarlarımız açısından bu kadar önemli olduğunu bildiğimiz doktorlarımıza devletin en üst kademesinin ‘’gidiyorlarsa gitsinler’’ diyerek doktorlarımızı adeta yurtdışına gitmek için teşvik etmesi bu sorunların büyümesine neden oluyor.
Kanser hastalarının yaşam savaşlarında yanlarında olmak ve onlara her türlü desteği vermek, bizlerin toplumsal olarak sorumluluğudur. Kanser, sadece bir kişi değil, tüm toplumun mücadele ettiği bir sorundur. Amasya halkı, sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan sorunlara çözüm bekliyor. Bir an önce Amasya Devlet Hastanesi’ne onkoloji doktoru görevlendirilmelidir ve sağlık politikaları daha iyi
planlanarak işletilmelidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir