Vali Yılmaz Doruk “Amasya Misket Elması” Hasadını Başlattı

Vali Yılmaz Doruk “Amasya Misket Elması” Hasadını Başlattı

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Amasya’nın simgesi olan ve coğrafi işaret tescili bulunan Amasya misket elmasının hasat günü etkinliği düzenlendi.

Merkez ilçeye bağlı Kutu Köyünde düzenlenen programa Amasya Valisi Yılmaz Doruk, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, Amasya İl Tarım Müdürü Gürol Çetin, İl protokolü, siyasi parti temsilcileri, köy muhtarları ve çiftçiler katıldı.

Amasya’nın simgesi, kendine özgü tadı ve kokusuyla Ülkemizde haklı bir ün edinen Amasya Misket Elması’nın hasat şenliğinde konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Gürol Çetin, Devletin sağlamış olduğu tarımsal desteklemeler ile misket elmasının rekolte verilerinden bahsederken, üretici Ahmet Bütüner ise “desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Devletimize ve üretime katkı sağlayan çiftçilerimize teşekkür ederim” dedi.

 

Amasya’da yüzyıllardır elma üretimi yapıldığını ve elmanın Amasya ile özdeşleştiğini vurgulayan Vali Yılmaz Doruk ise konuşmasında şunları ifade etti: “Amasya Elması şehrimizle o kadar bütünleşmiş ki, tarihi ve geçmişi yüzyıllara dayanmış olmasına rağmen ilk olarak akla elma geliyor. Dünya çapında, böylesine bir yer ile özdeşleşmiş kaç tane ürün ve yer var derseniz, belki de çok azdır. Amasya Misket Elması, toprağıyla bütünleşmiş, gerçek manada coğrafi işarete layık, kendiliğinden markalaşmış bir üründür.

Amasya denince tarım alanında akla meyve ve meyvecilik gelmektedir. Havası, toprağı ve iklim özellikleriyle meyve tarımı için oldukça uygun olan İlimizin, en bilinen meyvesi ise coğrafi işareti de bulunan Amasya Misket Elmasıdır.

Türklerin Anadolu’ya gelmesinden önceki uygarlıklarda elmaya ilişkin sembollerin ortaya çıkmış olması çok kıymetlidir. Elma üretimi yüzyıllardır bu topraklarda yapılagelmektedir. Nitekim ilimizde Yavru Köyünde keşfedilen yaklaşık 2000 yıllık mozaikte dahi Elma figürlerine yer verilmesi ve Amasya’mızın adının elma ile özdeşleşmesi, bu durumun bir göstergesidir.

2022 yılında İlimiz genelinde yaklaşık 7700 ton Amasya Elması üretimi gerçekleştirerek, Türkiye genelinde 3. sırada yer almış bulunuyoruz. Bu yıl ki hasat döneminde de bu rakamların artması ve çiftçilerimizin yüksek seviyelerde gelir elde etmesi en büyük temennimizdir. Valilik olarak Amasya Misket Elmasına özel bir itina ve çalışma yapmak gerektiğini de müşahede ediyoruz. Kaynaklarımızla özel bir destek sağlamaya gayret edeceğiz. Üretim ve sonrasında işlenip türevlerine dönüştürülmesi anlamında çalışmalar yapmayı arzu ediyoruz.

Tarımsal ürünler bir tecrübe neticesinde oluşuyor. Muhtemeldir ki, Amasya’nın ilim ve bilim merkezi olması, böyle bir ürünün burada geliştirilmesi sonucunu da doğurmuş olabilir. Dileğim bu ürünün gerçek değerini bulması ve giderek miktarının artarak yaşatılmasının devam etmesidir.

Bu düşüncelerle çiftçilerimize bereketli bir hasat sezonu diliyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Yılmaz Doruk, ilk hasadı gerçekleştirerek çiftçilere bereketli hasatlar diledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir