Vali Mustafa MASATLI Engelli Vatandaşlarımızla Bir Araya Geldi

Vali Mustafa MASATLI Engelli Vatandaşlarımızla Bir Araya Geldi

Amasya Valisi Mustafa Masatlı ve eşi Esra Masatlı Hanımefendi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında engelli vatandaşlarla ve aileleriyle buluştu.

Büyük Amasya Otelinde düzenlenen programa ayrıca Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Garnizon Komutanı Tuğg. M. Fatih Ören, protokol üyeleri, siyasi partilerin yöneticileri ile engelli dernekleri temsilcileri katıldı.

Vali Mustafa Masatlı sohbet havasında ve samimi bir atmosferde geçen programda yaptığı konuşmada, şu ifadelere yer verdi: “Devletlerin gelişmişlik düzeyi insana verdikleri değerle ölçülmektedir. Bu doğrultuda engelli vatandaşların iyi bir eğitim almaları, istihdam imkanlarına ulaşmaları, hayat olanaklarının kolaylaştırılması, tedavileri, rehabilitasyon süreçleri, barınma ihtiyaçları, sosyal kültürel faaliyetleri de dahil olmak üzere tüm insani ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak, sosyal devletlerin en önemli görevleridir. Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki engellilik, yalnızca engellilerin ya da ailelerinin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal ve toplumsal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur.

Engellilik, sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmelidir. Özellikle son yıllarda spordan sanata, eğitimden çalışma hayatına hatta siyasete kadar hemen her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin bu azim ve özgüvenleri her türlü takdiri hak etmektedir. Bu durum göstermektedir ki engellilik herhangi bir zorluk ve mücadele gerektiren bir durum söz konusu olduğunda pes etmek değil, onu aşmak için mücadele etmemektir.

Bizler, sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmeli ve onların da toplumun birer parçası olduğunu asla unutmamalıyız. Her bireyin birer engelli adayı olduğunu hatırlayarak, engelli vatandaşlarımıza karşı her zaman duyarlı olmalı, onlara sadece bir gün değil, tüm yaşamları boyunca sahip çıkmalıyız.Onlarla empati kurabilmeli ve engelli insanlarımızın daha rahat yaşayabileceği bir dünya kurmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz de, bütün imkânlarını insanlarımızın ve engelli kardeşlerimizin hayatın doğrudan içerisinde olmalarını sağlamaya yönelik olarak seferber etmiştir. Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’nin milletle kaynaşma, milletin derdini dinleme, onunla hemhal olma anlayışını da bütün devlet birimleri olarak içselleştirmiş durumdayız. 20 yıl önce Türkiye’deki engellilerimizin ve diğer dezavantajlı gurupların ne halde olduğunu hepimiz biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Devletimiz, özellikle sosyal politikalar alanında adeta bir devrimi gerçekleştirmiştir. Eşine, annesine, babasına, çocuğuna bakanlar dâhil olmak üzere birçok dezavantajlı grubumuza düzenli nakdi ödemeler yapılmaktadır. Engelli bireylerimizin en çok sorun yaşandığı konuların başında gelen imar ve yapılaşma konusunda da özellikle son yıllarda değiştirilen mevzuatla birlikte, şehirlerimizin altyapısı, engelli kardeşlerimizin günlük hayatlarını normal bir şekilde sürdürebilmelerine uygun hale getirilmektedir. Ayrıca engelli kardeşlerimizin mümkün olduğunca kamu da ve özel sektörde istihdama dahil edilmesi için, özellikle kota uygulamaları başta olmak üzere, her türlü teşvik uygulamaları yapılmakta ve meslek edindirme kursları düzenlenmektedir.

Çalışacak durumda olmayan kardeşlerimizin geçimlerini sağlamaları için de, çok ciddi kaynaklar aktarılmaktadır. Güçlü Devletimizin ekonomi, siyaset, yatırım ve kalkınma alanlarında attığı dev adımlar engelli vatandaşlarımız adına da olumlu neticeler vermiş, özellikle Engelliler Kanunu çerçevesinde çok ciddi temel kanuni düzenlemeler yapılmış ve hayata geçirilen sosyal politikalar vesilesiyle engelli vatandaşlarımızın çok daha kapsamlı hizmetlerden istifade edebilme imkânı ortaya çıkmıştır. Bunların yanı sıra engellilerimizin bakım ve rehabilitasyonlarına yönelik merkezler ile fizik tedavi merkezleri de bu dönemde Ülkemizin dört bir yanında yaygınlaşmış, bu kardeşlerimizin sportif faaliyetlerde bulunmaları için gerekli teknik altyapı kurulmuştur.

Yapılan bu çalışmalar da meyvelerini vermeye başlamış ve paralimpik sporcularımız uluslararası turnuvalarda ve olimpiyatlarda büyük başarılar elde etmiştir. Unutulmamalıdır ki; engelli kardeşlerimizin toplumsal hayatta daha fazla varlık göstermeleri, sosyal sorumluluk üstlenmeleri ve kendilerini hak ettikleri yerde görmeleri şüphesiz Aziz Milletimizin sosyal dokusunu zenginleştirecek ve gücüne güç katacaktır. Ama her şeyden önemlisi zihinsel olarak, mantalite olarak, toplum olarak engelli kardeşlerimizi kucaklayabilmemizdir. Her zaman onların yanında olmamızdır. İnşallah bugün bu bilinci yükselteceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle ilimizde hayatın engellerini, azimleri ile aşan tüm engelli bireylerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyor, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün tüm dünya ve ülkemiz adına birlik ve beraberliğimize vesile olmasını diliyor, tüm engelli kardeşlerimize muhabbetlerimle saygılarımı sunuyor, sağlıklı, sıhhatli uzun ömürler diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali ve eşi Hanımefendi engelli vatandaşlarımız ve aileleriyle yakından ilgilenerek sohbet ettiler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir