Vali Mustafa MASATLI Ecdad Yadigarı 3 Çeşmenin Açılışını Gerçekleştirdi

Vali Mustafa MASATLI Ecdad Yadigarı 3 Çeşmenin Açılışını Gerçekleştirdi

Vali Mustafa Masatlı, İlin çeşitli noktalarında yer alan ve restorasyonu Valilik öncülüğünde İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilen Tarihi Çeşmelerin açılışını gerçekleştirdi. Programa ayrıca Garnizon Komutanı Tuğg. M. Fatih Ören, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, il protokolü, siyasi partilerin temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Program kapsamında ilk olarak Belediye Başkanı Mehmet Sarı bir konuşma yaparak, ihya edilerek Amasya’mıza kazandırılan çeşmelerin tarih ve kültür şehri İlimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Ardından konuşan Vali Mustafa Masatlı ise şu ifadelere yer verdi: “Amasya binlerce yıllık tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu coğrafyasının kadim şehirlerinden biridir. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı Medeniyetinden kalan sayısız tarihi eseri barındıran Amasya, Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından da ‘Marka Kent’ ilan edilmiştir.

Bildiğiniz gibi bizim medeniyetimiz imar ve ihya medeniyetidir. Bu topraklarda yüzyıllardır hüküm süren ecdadımız, kadim şehir Amasya’mızı imar etmiş, onlarca camiyi, hamamı, köprüyü, bedesteni ve çeşmeyi bizlere miras bırakmıştır.

Su, tüm canlılar ve doğa için bir yaşam kaynağı ve bereket sembolüdür. Bu yüzden ecdadımız şehrimizi başta insanlar olmak üzere, tüm canlılara su temin eden çeşmelerle donatmıştır.

Bizde bu mirasın içerisinde yer alan ve İlimizin muhtelif yerlerinde bulunan 11 tarihi çeşmeyi ihya etmek için, İl Özel İdaremiz kanalıyla gerekli hazırlıklara başlamıştık.

Bugün de bu 11 çeşmeden Büyükağa Medresesine komşu Kapıağa Çeşmesini, İçeri Şehir olarak bilinen Hatuniye Mahallemizdeki Enderun Çeşmesini ve Üçler Mahallesinde Arkeoloji Müzemize bitişik olan Narlıbahçe Çeşmesini tekrar suyla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu üç çeşmenin restorasyonu için yaklaşık 420 bin TL harcanmış olup, diğer 8 çeşmenin restorasyonları da belirlenen çalışma takvimi çerçevesinde tamamlanacaktır.

Sözlerime son verirken restorasyonları tamamlanan çeşmelerin Amasya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyor, İlimize kazandırılan yatırım ve projeler için bizlere imkan sağlayan, vizyon çizen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendiye de şükranlarımı sunarak, İl Özel İdaremize ve projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Büyük Ağa Medresesi yanında yer alan Kapıağa Çeşmesi, Hatuniye Mahallesinde bulunan Enderun Çeşmesi ve Arkeoloji Müzesi bitişiğinde yer alan Narlıbahçe Çeşmesinin açılışı Valimiz Mustafa Masatlı ve il protokolü tarafından gerçekleştirildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir