OOsmanlı Saray Mutfağının Önemli Yemeklerinden Olan ‘Amasya Ayva Gallesi’nin Coğrafi İşareti Tescillendi

OOsmanlı Saray Mutfağının Önemli Yemeklerinden Olan ‘Amasya Ayva Gallesi’nin Coğrafi İşareti Tescillendi

Amasya Valisi Mustafa MASATLI: “Osmanlı Saray Mutfağının Önemli Yemeklerinden Olan ‘Amasya Ayva Gallesi’nin Coğrafi İşaretini Tescil Etmiş Bulunuyoruz.”

Valilik öncülüğünde Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği tarafından coğrafi işareti tescil edilen, İle özgü lezzetlerden olan ve aynı zamanda da Osmanlı Saray Mutfağının da önemli yemeklerinden “Amasya Ayva Gallesi Yemeği”nin Coğrafi İşaret Tanıtım Programı gerçekleştirildi.

Büyük Amasya Otelinde düzenlenen programda Vali Mustafa Masatlı’nın yanı sıra Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Çoban, İl Genel Meclis Başkanı Zeki Erarslan, siyasi partilerin temsilcileri, protokol üyeleri, STK temsilcileri ile basın mensupları yer aldı.

Programda konuşan Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Müdür Vekili Amasya’mıza özgü lezzetlerin tüm Dünya’ya tanıtılmasının önemine dikkat çekerek, ‘Amasya Ayva Gallesi’ Coğrafi İşareti Tescilinin İlimize hayırlı olması temennisinde bulundular.

Amasya’ya özgü bir diğer lezzet olan Amasya Ayva Gallesi Yemeği’nin Coğrafi İşaret Tanıtımını yapmanın mutluluğu içerisinde olduklarını ifade eden Vali Mustafa Masatlı şunları kaydetti: “Coğrafi İşaretler bir şehrin, bir Ülkenin kendine özgü ürünlerini tescillemek ve aslına uygun olarak, tadını, şeklini ve üretim yöntemini muhafaza ederek korunmasını sağlamak adına büyük önem taşımaktadır. Amasya’mızın sahip olduğu tarihimizi ve kültürümüzü koruyarak bir sonraki kuşaklara aktarmak bizlerin görevidir.

Amasya’ya geldiğimizde, ilimizin 4 adet coğrafi işaret tescili bulunmaktaydı. Bizlerde Amasya kültürüne, turizmine ve günlük hayata ilişkin geleneklerine katkı sağlamak amacıyla, Valiliğimizin öncülüğünde, başta gastronomi ağırlıklı olmak üzere ilimize ait coğrafi işaretlerin arttırılması yönünde çalışmalarımıza başladık.

Bu kapsamda ilk olarak Amasya Etli Çiçek Bamyası Yemeği, Amasya Toyga Çorbası, Amasya Baklalı Dolma, Amasya Çöreği, Amasya Patlıcan Pehli, Amasya Burmalı Çöreği, Amasya Yağlısı, Amasya Kirazının, Amasya Keşkeğinin ve Amasya Soğanının Resmi Coğrafi İşaret Belgelerini bildiğiniz üzere almış ve Coğrafi İşaretli Ürün sayımızı 14’e çıkarmıştık.

Bugün de yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda, ‘Amasya Ayva Gallesi Yemeği’ni, Amasya’mızın 15. coğrafi işaretli ürünü olarak tescillemiş olduk. Bu sayede 4 olan coğrafi işaret tescil sayımız 15’e çıkmıştır. Tabi Ayva Gallesi’nin coğrafi işaretini almamız bir tesadüf eseri değildir. Öncelikle ayva, yüzyıllardır bu topraklarda yüksek miktarlarda üretilen bir meyvedir.

Geçtiğimiz yılsonu itibariyle yaklaşık 4200 tonluk ayva üretimimizle Türkiye genelinde 7. sırada yer almaktayız. Amasya ayrıca sizlerin de bildiği gibi, bir Şehzadeler Şehri. Osmanlı tahtına çıkan 7 ve padişah olamayan 5 şehzadeyle birlikte bu topraklarda 12 şehzade valilik yapmıştır. Şehzadelerin olduğu bir yerde de saray mutfağı yöresel ürünlerin de kullanılmasıyla daha da zenginleşmiş ve Ayva Gallesi gibi et ile meyveyi buluşturan şahane lezzetler ortaya çıkmıştır.

Yani Ayva Gallesi bizim öz kültürümüzde yer alan bir saray yemeğidir. Bu yemeğin coğrafi işaretinin alınmasıyla birlikte unutulmaya yüz tutmuş bu lezzetimiz de tekrar gün yüzüne çıkacak, yerli ve yabancı misafirlerimizin beğenisine sunulacaktır. Bizler sahip olduğumuz 15 coğrafi işaret tesciliyle yetinmiyoruz. Şuan itibariyle devam eden 25 tane daha coğrafi işaret çalışmamız bulunmaktadır. Bunların tamamında başarılı olacağımızı düşünüyorum.

Bu sürecin nihayete ermesiyle birlikte diğer 25 adet coğrafi işaretimizi de tescil ettirerek, coğrafi işaret sayımızı 40’a çıkaracağız. Bu düşüncelerle yeni Coğrafi İşaretli ürünümüzün Amasya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyor, bu sürece katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”

Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından Coğrafi İşareti alınan Amasya Ayva Gallesi’nin tescil belgesi teslim alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir