Kızılçam Ormanlarında Reçine Üretiliyor

Kızılçam Ormanlarında Reçine Üretiliyor
Orman Genel Müdürlüğü ormanlarında doğal olarak var olan hazineleri ortaya çıkartarak ülkemiz orman kaynaklarını etkin biçimde kullanmaya ülke sanayi ihtiyaçlarını karşılamaya ve değer üretmeye devam ediyor.
Amasya orman bölge müdürlüğü teşkilatı hedefleri doğrultusunda ormanlarda doğal olarak yetişen Dünya mutfaklarındaki özel menülerde yer alan Trüf ve mantar çeşitlerini; Tıbbi ve aromatik bitkiler defne ve diğer ekonomik değeri olan türleri, şimdide Kızılcam reçine üretimine yönelik çalışmaları ile katma değer üretmeye devam ediyor.
Çalışmalar kapsamında Bölge Müdür Yardımcısı Gültekin Şenlikoğlu başkanlığında personelin katılımıyla Samsun Orman İşletme Müdürlüğü Ayvacık Orman İşletme Şefliği 203 nolu bolme Çzcd1-2 mescere tipinde 13,1 hektarda 150 adet 26 cm üzeri belirlenen ağaçlarda 13 cm genişliğinde 50 cm uzunluğunda açılan yaradan reçine üretimi tatbikatı gerçekleştirildi.
Sanayide; Kağıt, kozmetik, ilaç, boya, kauçuk ve lastik gibi 300’den fazla ürünün üretiminde ihtiyaç duyulan doğal reçine üretiminin yaygınlaştırılması için çalışmalar devam ediyor.
Başta çam ağaçlarının açık gövdesinde sıvı ve yapışkan bir madde olarak var olan, yaraları iyileştirmekten ağacı dış etkenlerden korumaya ve sanayi sektöründe birçok alanda kullanılan reçine üretimi ve geliştirilmekte olan diğer projeler ile köyden kente göçlerin önlenmesi ve kırsalda istihdam oluşturulması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir