Erdoğan: Masum çocuk, kadın, yaşlı ve sivil ölümleri asla kabul edilemez

Erdoğan: Masum çocuk, kadın, yaşlı ve sivil ölümleri asla kabul edilemez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Masum çocuk, kadın, yaşlı ve sivil ölümleri asla kabul edilemez. İsrail’den Filistin topraklarına yönelik bombardımanlarını, Filistinlilerden de İsrail’deki sivil yerleşimlere yönelik tacizlerini durdurmalarını istiyoruz” dedi.

Erdoğan: Masum çocuk, kadın, yaşlı ve sivil ölümleri asla kabul edilemez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Gerçekleştirdiği konuşmada İsrail-Filistin savaşında Türkiye’nin ara buluculuğa hazır olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Ortadoğu’daki sorunların derinleşmesinde uluslararası toplumun Filistinlilere verdiği sözleri tutmamasının ciddi payı var.  1967 sınırlarında, başkenti Kudüs olan, coğrafi bütünlüğe sahip, bağımsız, egemen bir Filistin Devleti kurulmadan, bölgeye huzur gelmeyeceğine inanıyoruz. Biz ne İsrail ne Filistin topraklarında tek bir masumun dahi burnun kanamasına razı olmadığımızı hep söyledik. Türkiye olarak, tarafların talep etmesi halinde esir takası dahil her türlü arabuluculuğa hazır olduğumuzu belirtmek isterim. İsrail – Filistin barışı için yoğun diplomatik temaslarımızı sürdürüyoruz. Savaşın da bir adabı, ahlakı vardır. Taraflar buna riayet etmekle mükelleftir. Hep ifade ettiğimiz gibi, adil bir barışın kaybedeni olmaz. Gazze halkının ihtiyaç duyacağı insani yardım malzemelerinin tedariki konusunda hazırlığımızı yapıyoruz.”

“Fahiş fiyat sorunun artık sonuna geldiğimizi gözlemliyoruz”

Fiyat pahalılığı ile mücadeleyi sürdürdüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayat pahalılığı sorununu çözmek için adımlar atıyoruz. Öncelikle üzerimize düşenleri eksiksiz bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Fahiş fiyat sorunun artık sonuna geldiğimizi gözlemliyoruz. Türkiye’yi yatırım, istihdam, üretim ve cari fazla ile büyütme hedefimizden asla şaşmıyoruz. Otomotiv sektörü ile ilgili getirdiğimiz pazarlama, satış ilan sınırlamalarının etkisi giderek daha fazla hissediliyor. Konut sektöründe haksız fiyat yükselten firmalar bunun bedelini ağır para cezasıyla ödeyecek. Tüketicilerimizi korumak için aldatıcı reklam yapan firmalar ile, etiketi ile kasası arasında fiyat farkı bulunan işletmeler üzerinde de hassasiyet ile duruyoruz” açıklamasında bulundu.

“PKK’yı yok edene kadar sınır ötesi harekat meşru hakkımızdır”

Terörle mücadele kapsamında operasyonların devam edeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1 Ekim’den bugüne hava kuvvetlerimizin harekatları ve ateşle taarruz neticesinde teröristlere ait 194 hedef imha edildi. 162 terörist etkisiz hale getirildi. Terör örgütüne daha bir şiddetle daha etkili bir şekilde harekatlar düzenlemeye devam edeceğiz. Bir gece ansızın gelebiliriz sözünün gereğini her gün her an yerine getirmeyi sürdüreceğiz. Sınırlarımızda ne tek bir teröristin barınmasına ne de bir terör koridoru kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. PKK’yı yok edene kadar sınır ötesi harekat meşru hakkımızdır” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir