Cumhuriyetin 100. Yılına İthafen 2023 Adet Arı Kovanı Dağıtımı Gerçekleştirildi

Cumhuriyetin 100. Yılına İthafen 2023 Adet Arı Kovanı Dağıtımı Gerçekleştirildi

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü​ ve DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) işbirliğiyle hazırlanan “Arıcılığı Geliştirme Projesi” kapsamında Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde çiftçilere arı kovanı teslim töreni gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Gürol Çetin projenin detayları hakkında bilgiler aktararak konuşmasına şöyle devam etti “Cumhuriyetin 100. Yılına ithafen 2023 kovan, 167 hak sahibi çiftçiye teslim edilecek. Proje kapsamında 3.285.000.00 TL bütçe tutarı İl Müdürlüğü ve DOKAP’ ın ortak çalışması sonucunda %60 hibe desteğiyle çiftçilere üretimde katkı sağlamayı amaçlanmıştır.

Amasya İlimizi tarım alanındaki değerlere baktığımızda çok yüksek bir potansiyele sahip olduğunu görüyoruz. Tarım alanındaki başarının dışında Amasya’nın arıcılıkta da üst seviyelerde olduğunu görüyoruz

Bal verimi ve elde edilen bal üretimde Türkiye’de yedinci sıradayız. Bugün dağıtımını yapacağımız kovanlarımız arıcılarımızın başarısını daha da arttıracak bazı teknik özelliklere sahip arıcılarımıza hayırlı olsun, balımız bol olsun” dedi.

Daha sonra konuşan üretici Beşir Koçak ise projenin hazırlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti. DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, Amasya Milletvekilleri Hasan Çilez ile Haluk İpek de hayata geçirilen projenin Amasya’ya hayırlı olması temennisinde bulundular.

Amasya Valisi Yılmaz Doruk ise konuşmasında şunları kaydetti:

Tarım sektörü, ekonomik, sosyal ve teknik yönleriyle diğer sektörlerden farklı özellikleri olan, vazgeçilmez öneme haiz bir yapıya sahiptir. Tarım ürünlerinin temel ihtiyaç maddeleri oluşu, bu sektöre stratejik bir önem de kazandırmıştır. Bu minvalde tarım ve hayvancılık alanında yapılan tüm projeleri önemli bulmakta ve desteklemekteyiz.

Dünyada Çin’den sonra en büyük bal üreten ülke Türkiye’dir.Hem besleyici, hem de çok çeşitli rahatsızlıklara şifa kaynağı olan arı ürünlerinin üretimi, tüm dünyada beslenme sorunlarının çözümüne de katkı sağlamaktadır. Bal arısı üretim yaparken, doğada başka yönde değerlendirme imkânı bulunmayan hammaddeleri kullanmakta, bunu yaparken de bitki varlığının artmasını sağlamaktadır. Amasya’ya baktığımızda ise hem iklim şartları, hem coğrafi yapısı, hem de bitki florası bakımından arıcılık ve bal üretimi için oldukça uygun olduğumuzu görmekteyiz. 2019 yılında İlimizde üretim yapan bir çiftçimizin dünya genelinde kara kovan balı dalında birinci, kristalize bal dalında ise üçüncü olması bu durumun bir göstergesidir.

Değerli üreticilerimiz, Valiliğimiz öncülüğünde hayata geçirdiğimiz ve toplam yatırım bedeli yaklaşık 3,3 milyon TL olan proje ile sizlere %70 hibe desteği sağlıyor ve 2023 adet arı kovanını teslim ediyoruz. Bu noktada sizlere düşen görev Devletimizce sağlanan bu imkanları en iyi şekilde değerlendirerek, arıcılığın güncel tekniklerine göre üretim yapmak ve Amasya’mız ile Ülkemize katma değer sağlamaktık.

Projemizin başta üreticilerimiz olmak üzere, İlimize hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçen tüm kurumlarımıza teşekkür ederek, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından proje kapsamında, 3.3 Milyon TL proje bedelli 2023 adet Arı Kovanı, Vali Yılmaz Doruk, Milletvekilleri ve protokol üyeleri tarafından hak sahibi üreticilere teslim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir