CHP Amasya İl Başkanı Turgay Sevindi Güven Tazeledi

CHP Amasya İl Başkanı Turgay Sevindi Güven Tazeledi

CHP Amasya İl Başkanlığı 38. Olağan İl Kongresini gerçekleştirdi. Tek adayın bulunduğu kongrede mevcut İl Başkanı Turgay Sevindi, seçimde kullanılan 248 oydan geçerli 244 oyun 239’nu alarak yeniden İl başkanlığına seçildi.

Düzenlenen kongreye CHP Kadın kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Amasya Milletvekili Reşat Karagöz, CHP Kastamonu Milletvekili ve parti meclis üyesi Hasan Baltacı, CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Samsun Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol, CHP Amasya Kadın kolları Başkanı Zeynep Ateş,İl ve ilçe parti temsilcileri ile diğer siyasi parti temsilcileri katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka açıklamasında AKP iktidarı döneminde Türkiye’nin ikiye bölündüğünü belirterek, “Bir vatandaşın Türkiye’si var, bir de sarayın Türkiye’si var. Vatandaşın Türkiye’si ile sarayın Türkiye’si birbirinden çok farklı. Yoksul daha yoksul, zengin daha zengin oluyor. Altta kalanın canı çıksın yaklaşımı ile ülke yönetiliyor. İşte bu düzeni değiştirmek de gene bizlerin elinde. CHP olarak bizlere çok önemli sorumluluk düşüyor diye, bunu yerel seçimlerde çok güzel uygulamalarla, sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile halka dokunarak, icracı bir pozisyonda gösterebiliriz. Şu anda nüfusun yarısından fazlasını CHP’li belediyeler yönetiyor ama bunu daha da artırabiliriz.

Bugüne kadar dört büyük devrime imza atmış bir partinin neferleri olarak tüm yüreğimizi koyarak çalışmaya devam edeceğiz. Yüzyıllık bir çınardan bahsediyoruz. Bu çınarın gölgesinde herkese yer var. Yeter ki hepimiz demokrasi neferi olmaya devam edelim, yeter ki hepimiz inanalım ve örgütlü gücümüzle bir ve beraber olalım.

Bu duygularla kongremizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum ve Atatürk’ün izinde, altı okun ışığında buradan yayılacak olan aydınlık tüm Türkiye’ye ulaşsın diyorum. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum’’ dedi.

CHP Amasya Milletvekili Reşat Karagöz konuşmasında ‘’ Cumhuriyet Halk Partisi, Kurtuluş Savaşı cephelerinde Kuva-yi Milliye ruhuyla kurulmuştur. Unutulmamalıdır ki Cumhuriyet Halk Partisi emperyalist güçlerin vatanı işgaline direnmiş bir neslin, padişahlık düzenine karşı çıkarak ülkeyi demokrasiyle tanıştırma görevine erişmiş bir partidir. Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği yegane mirastır. Atatürk’ün iki büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni yükseltme ve yüceltme görevi biz Cumhuriyet Halk Partililerin en asli görevidir. Bizler de Atatürk’ün yolundan sapmadan, geçmişimizin mirasından güç alarak Türkiye’yi daha yaşanabilir bir ülke haline getirmek için canla başla çalışıyoruz.

Ülkemiz AKP iktidarının karanlığında her geçen gün daha da zor günler geçirmekte. Yaşatılan ekonomik kriz,  liyakati hiçe sayılarak sürdürülen bir ülke yönetimi, basın ve fikir özgürlüğünün ablukaya alındığı giderek daralan bir sosyal hayat ve daha nice iç karartıcı neticelerin yaşandığı bir dönemdeyiz. Cumhuriyetimizin 100. Yılında içinde bulunduğumuz bu durumun hepimizi üzdüğünü biliyorum. Ancak bizlerin, yani gücünü Kuva-yi Milliye’ den alan her bir Cumhuriyet Halk Partilinin umutsuz olma lüksü yok. Bizlerin yapması gereken tek şey var; oda daha çok çalışarak ülkemizi Atamızın hayalini kurduğu muasır medeniyetler seviyesinin üstünde bir noktaya taşımak.

Türkiye’de sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla yönettiğimiz 11 büyükşehir, 10 il ve 191 ilçemizin üzerine yenilerini katarak ülkeye umut vereceğiz. Merzifon ve Gümüşhacıköy Belediyelerinde gösterdiğimiz takdire şayan yönetim anlayışımızı Amasya’da yeni belediyeleri kazanarak sürdüreceğiz. Özellikle yıllardır hak ettiği şekilde yönetilemeyen Amasya Merkez’i kazanarak sosyal demokrat belediyecilikle yeniden buluşturacağız. Kongre sürecinden en güçlü şekilde çıkarak güçlenmiş kadrolarımızla, birlik beraberlik içinde daha çok çalışacağız ve yerel seçimlerden zaferle ayrılacağız’’ dedi.

CHP Amasya İl Başkanı Turgay Sevindi ise konuşmasında ‘’kıymetli yol arkadaşlarım, değerli misafirlerimiz, geçmişin ilhamı ve tecrübesiyle hatalarımızdan da ders çıkararak demokratik, adil ve güvenli geleceğimizi kurmak için ikinci yüzyılımıza girdiğimiz bu günlerde tarihi önemde bir adım atmak üzere toplanmış bulunmaktayız, hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Ülkemiz çok zor günlerden geçmektedir. Hukuk devleti ilkesini umursamayan, temel hak ve özgürlükleri ihlal eden, insan haklarını çiğneyen, demokratik haklarımızı rafa kaldıran bir iktidar anlayışı yüzünden ülkemiz ekonomik krize sürüklenmiştir.

Halkımız yoklukla, açlıkla, pahalılıkla, zamlarla baş başa başa bırakılmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi Kongreleri bu zor dönemde ülkemiz için her zaman çok önemli ve tarihsel dönemlerde toplanmış her zaman her zaman tarih akışını belirlemiştir.

Hem partimizin hem de ülkemizin geleceğini yeniden kurmak için çıktığımız bu yolda üstlenilen sorumluluklarda her zamankinden daha da ağırdır.

Önümüzdeki süreçte 2024 Mart yerel seçimlerinde şehrimizde mevcut ve örnek belediye sayımızı çoğaltmak için var gücümüzle hep beraber çalışmak zorundayız.

Şefaf bir yönetimle kendi cebini değil halkını düşünen bir belediyecilik anlayışı ile mevcut iki belediye başkanlığı sayımızı yediye yükseltmek zorundayız.

Kurtuluşun ve kuruluşun kenti Amasya’nın her ilçesinde Amasya ittifakı ve işbirliği ile hareket edeceğiz. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz, kimseyi yok saymayacağız herkesi kucaklayacağız. Bunun için şimdi geçmişin mirası yeni yüzyılda bir çift mavi gözün ışığında omuz omuza olmak kol kola yürümek ve birlik olmaz zorundayız. Buna şehrimizin ihtiyacı vardır. Hepimize kongremizin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir