Atatürk’ün Amasya’ya Gelişini Canlandıran Anıta Bakım ve Onarım Yapıldı

Atatürk’ün Amasya’ya Gelişini Canlandıran Anıta Bakım ve Onarım Yapıldı
Yavuz Selim Meydanı’nda bulunan ve 1981 yılında Prof. Dr. Tankut Öktem tarafından yapılan Atatürk Anıtı, Amasya Belediyesi tarafından bakım ve onarımdan geçirildi.
Amasya Belediyesi, Yavuz Selim Meydanı’nda 1981 yılında Prof. Dr. Tankut Öktem tarafından yapılan Atatürk Anıtını bakım ve onarımdan geçirdi. Anıtın ön cephesinde 1919 yılında Amasya’ya gelen Atatürk’ü karşılayan zamanın müftüsü Tevfik Efendi, Vaiz Abdurrahman-ı Kamil Efendi ile Gazi Mustafa Kemal ile birlikte kente gelen heyetin figürleri yer alıyor.
‘Atatürk Anıtına bakım ve onarım yaptık’
Amasya’ya teşrifleri ile Cumhuriyetin ilk meşalesini yakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şahsını karşılayan heyetin yer aldığı Anıtı bakım ve onarımdan geçirdiklerini söyleyen Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik açıklamasında şunları kaydetti;
“Cumhuriyetimizin kurulmasında meşalenin yakıldığı yer olan Amasya’mıza teşriflerini anlatan Atatürk Anıtımızı heykeltıraşların kontrolünde bakım ve onarımdan geçirerek, boyama işlemini gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Tankut Öktem tarafından 1981 yılında yapılan Atatürk anıtında, genellikle Atatürk’ü yalnız göstermekten ziyade, yarattığı toplumla birlikte göstermeyi tercih etmiştir. Anıtın ön tarafında: iki din adamı (Müftü Hacı Hafız Efendi ve Vaiz Abdurrahman Kamil) görülmektedir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir