Amasya’da Cezaevinde Organik Üretim Yapılıyor

Amasya’da Cezaevinde Organik Üretim Yapılıyor

Amasya Gümüşhacıköy Açık Ceza ve İnfaz Kurumu’nda, “Dezavantajlı Grupta Bulunan Bireylere Seracılık Alanında Eğitim Verilerek İstihdama Katılmalarının Sağlanması ve Yeni Bir Meslek Edindirme Projesi” kapsamında sera teslimi ve açılış töreni düzenlendi.

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Amasya Cumhuriyet Başsavcılığı ve Gümüşhacıköy Açık Ceza ve İnfaz Kurumu Müdürlüğünün ortak işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından %100 hibe sağlanarak 2 adet plastik sera törenle hizmete açıldı.

Proje ile Gümüşhacıköy Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan dezavantajlı bireylerin, örtü altı yetiştiriciliği eğitimi alarak cezaların infazı sonrasında sosyal hayata uyum sağlamalarını kolaylaştırmak, kendilerine, ailelerine ait veya kiralayacakları alanda kuracakları sera ile kendi ihtiyaçlarını karşılayacağı gibi çevresinde ihtiyaç sahibi olan kişilerinde kısmen istihdam sağlamalarının hedeflendiği kaydedildi.
Törende konuşan Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Gürol Çetin son dönemde yaşanan pandemi sebebiyle gıda arzının önemine vurgu yaparken, artan nüfus ile gıdaya olan talebin daha da artmakta olduğundan ve bu talebin karşılanması için birim alanda alınan verimin arttırılması gerektiğini kaydetti. Birim alandan elde edilen verimin arttırılması için gerekli uygulamalardan da örnekler veren Gürol Çetin, örtü altı yetiştiriciliğin geliştirilmesinin bu konuda büyük önem teşkil ettiğini söyledi.
Açık Ceza İnfaz Kurumlarında, hem hükümlü kardeşlerimizin meslek edinmeleri, hem de sosyal hayata adapte olabilmeleri için Devletimiz tarafından önemli çalışmalara imza atıldığını ifade eden Amasya Valisi Yılmaz Doruk konuşmasında şunları kaydetti: “Değerli misafirler, Amasya sizlerin de bildiği gibi tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yoğun şekilde yapılageldiği bir ilimizdir.
Bugün de seracılıkta geldiğimiz noktayı daha ilerilere taşımak, hükümlü bulunan vatandaşlarımızın yeni bir meslek edinmelerini sağlamak, kendilerine olan özgüvenlerini tazelemek amacıyla; DOKAP’ın desteğiyle “Dezavantajlı Grupta Bulunan Bireylere Seracılık Alanında Eğitim Verilerek, İstihdama Katılmalarının Sağlanması ve Yeni Bir Meslek Edindirme Projesi’ni” hayata geçiriyoruz.

Bu proje ile Gümüşhacıköy Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunan Hükümlü vatandaşlarımızın, örtü altı yetiştiriciliği eğitimi almaları ve cezalarının infazı sonrasında, kendilerine ait veya kiralayacakları alanlarda kuracakları seralar ile ekonomi ve istihdama katkı sağlamalarını hedeflemekteyiz.

Projemizin Açık Ceza İnfaz Kurumu ile hükümlü vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, projenin hazırlanmasında emeği geçenlere ve hibe desteği sağlayan DOKAP’a teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından hükümlülerin örtü altı yetiştiriciliği eğitimi almaları için hazırlanan seraların açılışı, Vali Yılmaz Doruk ve protokol üyelerince gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir