Amasya Üniversitesi’nin Patent Başarısı

Amasya Üniversitesi’nin Patent Başarısı

Amasya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Sarıkoç ve Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Arş. Gör. Dr. Erman Çelik’in ortak çalışmalarının ürünü olan “yağlama yağı kalan ömür ve kalitesini tespit etmeye yönelik geliştirilmiş akıllı tespit cihazı ve yöntemi” Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenerek patentlendi.

Doç. Dr. Selçuk Sarıkoç; “2017 yılında yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Hakları Kanuna göre akademisyenler buluşlarını artık üniversite adına başvuruyor. Tescillenen bu patent, Amasya Üniversitesi’nin adına ilk başvuru olması ve hak sahipliğinin kuruma ait olması girişimci ve yenilikçi üniversiteler indeksi sıralamasında kurum adına önem arz etmektedir. Bununla birlikte, Amasya Üniversitesi’nin 2020-2024 Stratejik Planında araştırma hedefleri ve strateji hedeflerinde yer alan ‘Ulusal ve Uluslararası Patent Başvuru Sayısı 2024 Yılına Kadar 5 olacak’ hedefine şimdiden bir tane patent tescili alarak 2024 yılına kadar daha fazlasını başarmak için azim ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Amasya Üniversitesi’nin başvuru sahibi olduğu ilk patent tescili olması nedeniyle Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı; “Buluşu gerçekleştiren hocalarımızı tebrik eder, ülkemiz, üniversitemiz ve şehrimiz adına daha birçok ulusal/uluslararası patente başvurmayı dileriz. Bu konuda bilgi almak, başvuruda bulunmak isteyenleri de patent, marka ve tasarım tescil süreçlerini birlikte yürütmek üzere Teknoloji Transfer Ofisi’ne bekleriz” dedi.

Teknoloji Tarnsfer Ofisi İçin TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir