Amasya Üniversitesi’ne ”Engelsiz Üniversite” Ödülü

Amasya Üniversitesi’ne ”Engelsiz Üniversite” Ödülü
Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, 2018’den bu yana verilen “Engelsiz Üniversite Ödülleri”ne bu yıl layık görülen üniversiteleri açıkladı.
Özvar, törende yaptığı konuşmada, eğitimde fırsat eşitliğini her düzeyde sağlayabilmek amacıyla yükseköğretime girişte ve eğitim sürecinde yaşanan engelleri ortadan kaldırmak için “engelsiz erişim” ve “engelsiz eğitim” başlığı adı altında çalışmalar yürüttüklerini anlattı. Yükseköğretimde öğrenci sayısının 7 milyona yaklaştığını belirten Özvar, farklı engel düzeylerindeki öğrencilerin sayısının 56 bin civarında olduğunu kaydetti. Özvar, üniversitelerdeki engelleri kaldırabilmek için yükseköğretim sistemindeki engelli öğrenci sayılarını ve onların engel durumlarını bilmenin, buna göre önlemler almanın ve bu öğrencilere ulaşmanın üniversitelerin en önemli görevlerinden olduğunu vurguladı.
Özvar, Engelsiz Üniversite Bayraklarının, turuncu bayrakla ifade edilen “Mekanda Erişilebilirlik”, yeşil bayrakla ifade edilen “Eğitimde Erişilebilirlik” ve mavi bayrakla ifade edilen “Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik” olmak üzere üç kategoride, farklı engel gruplarına erişilebilirlik sağlayan üniversitelerin ilgili programlarına da “Engelsiz Program Nişanı” verildiğini anlattı.
Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, bu yılki değerlendirme sonuçlarına göre ödül alan üniversiteleri açıkladı.
Bu yıl 97 üniversiteden toplam 1.091 başvuru yapıldığını belirten Özvar, 56 üniversitenin toplam 295 bayrak almaya hak kazandığını bildirdi. Bu bayraklardan 152’sinin mekanda erişilebirliğe verilen “turuncu bayrak”, 92’sinin eğitimde erişilebilirliğe verilen “yeşil bayrak” ve 51’inin de sosyo-kültürel faaliyetlerde erişilebilirliğe verilen “mavi bayrak” olduğunu aktardı.
Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi 2021 Yılında Taşova Yüksel Akın Meslek Yüksekokulumuz Mekânda Erişebilirlik Kategorisinde Turuncu Bayrak ödülü almıştı. Engelli öğrencilerimizin eğitim-öğretim hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla sürdürdüğümüz çalışmalar neticesinde Amasya Üniversitesi Rektörlüğü, Fen Edebiyat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Merzifon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Merzifon Meslek Yüksekokulu, Hüseyin Hüsameddin Yasar Merkez Kütüphanesi layık görüldü. Ayrıca İlahiyat Fakültemiz YÖK 2022 Yılı Engelsiz Üniversite ‘Eğitimde Erişilebilirlik Kategorisinde Yeşil Bayrak’ ödülüne layık görüldü. Bu bağlamda Amasya Üniversitesi 2023 yılında başvuruda bulunduğu iki birimde; Eğitim Fakültesi ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu olmak üzere iki turuncu bayrak ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bir yeşil bayrak alarak üç ödül almaya hak kazandı.” dedi.
Rektör Elmacı; “Bu ödülleri bizlere layık gören başta Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar Hocam olmak üzere Yüksek Öğretim Kurulu’na ve Mekânda Erişebilirlik Kategorisinde Turuncu Bayrak ve Eğitimde Erişebilirlik Kategorisinde Yeşil Bayrak ödülünün kazanılmasına yönelik çalışmaları yürüten arkadaşlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir