Amasya Şeker Fabrikası’nın 70’inci Dönem Pancar Alım Kampanyası Başladı

Amasya Şeker Fabrikası’nın 70’inci Dönem Pancar Alım Kampanyası Başladı

Amasya Şeker Fabrikasın 70. dönem pancar alım kampanyası için fabrikanın bahçesinde düzenlenen programa Vali Yılmaz Doruk, Amasya Milletvekilleri Haluk İpek, Hasan Çilez ve Reşat Karagöz, Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanı Tuğg. Mete Kuş, Amasya Belediye Başkan Vekili Av. Gönül Cebeci, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Suluova Kaymakamı Şafak Gürçam, İl Genel Meclis Başkanı Zeki Erarslan, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, protokol üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, fabrika çalışanları ve çiftçiler katıldı.

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda konuşan Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özarslan, fabrikanın 70 yıl önce açılan 11 şeker fabrikasından biri olduğunu söyledi.

Bu kampanya döneminde 5 ilde, 16 ilçede, 10 bölgede 335 köyde, 7 bin 500 çiftçi ile sözleşme yapıldığını aktaran Özarslan, “110 bin dekar pancar ekimi gerçekleşmiştir. Bu ekimden kendi sahamızda 675 bin ton, dış sahada 150 bin ton olmak üzere toplamda 825 bin ton pancar tesellüm edilmesi planlanmaktadır. Bundan da 92 bin ton kristal şeker, 33 bin ton melas, 206 bin ton küspe üretimi hedeflenmektedir.” diye konuştu.

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Mustafa Saatçi, Amasya Eski Milletvekili Orhan Kayıhan, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, Amasya Milletvekilleri Reşat Karagöz, Hasan Çilez ile Haluk İpek de konuşmalarında yeni pancar alım döneminin hayırlı olmasını temenni ettiler.

Vali Yılmaz Doruk ise konuşmasında şunları ifade etti:

“Amasya Suluova Şeker Fabrikamızın 70.Pancar Alım Kampanyası açılışında sizlerle beraber olmaktan memnuniyet duymaktayım.

Tarımsal faaliyetlerin ilimizde yoğun şekilde gerçekleşmesinde hiç şüphesiz Şeker Fabrikamızın ve ona bağlı olarak oluşan farklı sektörlerin büyük payı vardır. Fabrikamızın temeli 1953 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ile Başbakanı Adnan Menderes tarafından atılmıştır.

1950 ile 1960 yıllar arasında gerçekleşen büyük kalkınma hamlesinin bir parçası olan Fabrikamız, Suluova’nın ilçe olmasında ve bölgemizin gelişmesinde büyük pay sahibi olmuştur.Bu vesileyle bu büyük eseri bizlere kazandıran ve 2 gün sonra vefatının 62. Yıl dönümünde kendisini anacağımız, merhum Başbakan Adnan Menderes’i rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

Şeker Fabrikamız ise yıllar içinde bölgemizde tarımın gelişmesine büyük katkılar sağladığı gibi, ürettiği yan ürünler ile Suluova ilçemizde hayvancılığın gelişiminde de pay sahibidir. Bizler de yapacağımız çalışmalarla İlçemizde ve İlimizde, tarım ve hayvancılığın gelişimine katkı sunamaya devam edeceğiz.

Bu düşüncelerle, 70. Pancar Alım Kampanyasında da Şeker Fabrikamızın en verimli şekilde çalışarak, başta çiftçilerimiz olmak üzere, İlçemize ve İlimize katma değer sağlayacağına yürekten inanıyor, bu kampanya döneminin üreticilerimize, işçilerimize ve İlimize hayırlar ve bereketler getirmesini temenni ediyorum.”

Konuşmaların ardından fabrikaya ürünlerini teslim edilen ilk 10 çiftçiye ödül ve plaket verildi. Ayrıca milletvekili İpek’e beş yıl önce hayatını kaybeden Amasya Şeker Fabrikası emeklisi olan babası Ali İpek’in işçi sicil kartı hediye edildi. Vali Yılmaz Doruk ve protokol üyeleri tarafından, yeni sezonun hayırlı ve bereketli olması için dua edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir