Amasya Ormanlarında 100 Kilo Trüf Mantarı Bulundu

Amasya Ormanlarında 100 Kilo Trüf Mantarı Bulundu
Orman Genel Müdürlüğü, Orman içerinde bulunan zenginliklerimizi ortaya çıkarmak için çalışmalarını ülke geneline yayarak, hazırladığı eylem planlarıyla bu çalışmaları milletimizin hizmetine sunmaya devam ediyor.
Bu kapsamda; Amasya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından sorumluluk bölgesindeki orman sahalarında gerekli çalışmalar yapılmış olup Trüf mantar türlerinin doğal olarak yetiştiği bölgeler ve yetiştirilebilmesi için en verimli toprak özelliklerine sahip alanların koordinatları ve alan bilgilerini kayıt altına alınmıştı.
Türkiye’nin biyolojik zenginliklerinden olan tarihte köklü bir geçmişe sahip, gastronomi çevrelerinde ‘kralların yiyeceği’ olarak tarif edilen Trüf mantarının kilogramı, türüne ve kalitesine göre 100 ile 750 euro arasında alıcı bulmaktadır.
Amasya OBM Trüf Mantarının Doğal Yatağı Konumunda
Trüf mantarı türlerinin yetişmesi ve yetiştirilmesi için bölgemiz doğal kaynak konumunda ve verimli toprak özelliklerine sahiptir.
Amasya Orman Bölge Müdürlüğü 2023 yılı Trüf programı 1 ton olup 100 kg satış işlemi gerçekleştirilmiştir.
Amasya Bölge Müdürlüğüne bağlı Çorum orman işletme Müdürlüğü Mecitözü sınırlarında Yazlık Siyah Trüf Mantarı (Tuber Aestivum) arama ve toplama çalışmaları devam etmektedir.
Trüf eylem planı kapsamında; Bölgemizde tespit edilerek kayıt altına alınan doğal alanların ve ‘Trüf ormanına’ elverişli yapay alanların da Trüf ormanlarına dönüştürülerek orman köylüsüne ve ülke ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir