Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Bölge Kalkınmasına Katkıda Bulunmaya Devam Ediyor

Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Bölge Kalkınmasına Katkıda Bulunmaya Devam Ediyor

Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği Bölgemizin Sürdürülebilir Kalkınmasına Katkıda Bulunmaya Devam Ediyor.

Sürdürülebilir gastronomi turizminin gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayan önemli unsurlardan biri de coğrafi işaret tescilli ürünlerdir. Coğrafi işaret tescilli ürünleri, sürdürülebilir turizminin gelişiminde giderek daha fazla önemsenen bir konu haline gelmektedir.

Coğrafi İşaret Tescilli ürünler kapsamında Amasya ilinde 4 olan Coğrafi İşaretli ürün sayısı Amasya Valiliği öncülüğünde Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliğinin çalışmalarıyla 14’e çıkarılmıştır. Birlik taraflıdan yürütülen yöreye özgü ürünleri tescilleme çalışmaları yanı sıra tescillemiş coğrafi işaretli ürünlerin tanıtılmasında da çalışmalar yapılmaktadır.

Bu çalışmalar kapsamında; Türkiye’nin coğrafi işaretlerle patentlenerek uluslararası koruma altına alınan ve tescillenen yerel değerlerinin tanıtımına ve ulusal birliğine katkı sağlayan “Değerlerin Daveti” programı hafta sonları Ülke TV ekranlarında yayınlanan yöreye ait Coğrafi işaretli ürünler; Etli Çiçek Bamyası Amasya Baklalı Dolması Amasya Patlıcan Pehli Amasya Toyga Çorbası Amasya Keşkeği

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir