Vali Mustafa Masatlı,Macar Fiği ve Yem Bezelyesi Tohumu Dağıtımı Gerçekleştirdi

Vali Mustafa Masatlı,Macar Fiği ve Yem Bezelyesi Tohumu Dağıtımı Gerçekleştirdi

Amasya Valisi Mustafa MASATLI tarımsal üretimi desteklemek İçin hayata geçirilen proje kapsamında ”Macar Fiği ve Yem Bezelyesi Tohumu” dağıtımı gerçekleştirdi.

Programda ilk olarak İl Tarım ve Orman Müdür V. Hayrullah Göktekin projenin detayları hakkında bilgiler aktardı. Daha sonra konuşan üretici ise projenin hazırlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Mustafa Masatlı ise konuşmasında şunları kaydetti: “Değerli protokol üyeleri, basınımızın güzide temsilcileri, çok kıymetli çiftçilerimiz, ‘Amasya İli Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projemiz’ kapsamındaki Macar Fiği ile Yem Bezelyesi Tohumu Dağıtım Törenine hepiniz hoş geldiniz.

Ülkemiz dünyanın en önemli coğrafyasında yer almaktadır. Bulunduğumuz konum itibarıyla daima güçlü olmamız ve her alanda kendimizi geliştirmemiz şarttır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendi de bu gelişimi sağlamak adına, Ülkemize yeni bir vizyon çizmiş, hedefler belirlemiştir. Kendilerine hedefler belirleyen ülkeler, güçlü ülkelerdir. Bizde bu gücümüzü muhafaza etmek adına, daha çok üretmeye, daha çok çalışmaya devam etmeliyiz.

Amasya verimli topraklarıyla tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı ve tarımsal hasılası ülke ortalamasının üzerinde olan bir ilimizdir. Amasya gerçekleştirdiği tarımsal üretim ile Ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Son yıllarda yaşanan salgın, kuraklık ve jeopolitik sıkıntılar tarımın, gıda üretiminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Şuanda Ülkemiz hem tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yetebilmekte, hem de tarımsal ihracatta rekorlar kırmaktadır.

Devletimiz her alanda olduğu gibi tarım sektöründe de çeşitli desteklemelerle üreticimizin yanında olmaya devam etmektedir. Bu kapsamda Tarım Bakanlığımızın sağladığı desteklerle birlikte, bizde ilimizde gerekli tarımsal desteklemeleri yapıyoruz. Ayrıca bunlara ilave olarak gerek Ajanslarımızdan gerekse İl Özel İdaresi kaynaklarından da çeşitli tarım ve hayvancılık projelerini hayata geçiriyoruz.

Amasya’mızda ekili olmayan bir karış arazi dahi kalmamalıdır. Bu anlayışla, bu yıl yüksek oranda hibe desteği ile çok geniş bir yelpazede tohum desteği sağlayacağız. Amasya’mızı bölgemizin Kırmızı Et Üretim Merkezi yapma hedefi doğrultusunda, yem bitkileri üretimini desteklemeye devam edeceğiz. Bu kapsamda bugün, hayvancılık için önemli bir kaba yem kaynağı olan Macar Fiği ile Yem Bezelyesi tohumlarını üreticilerimize teslim ediyoruz.

Toplamda 3.500 dekarlık bir alanda ekilmek üzere, 1 Milyon 620 Bin TL bedelli 30.000 kg Macar Fiği ile 30.000 kg Yem Bezelyesi tohumlarını, İl Özel İdaremizin %50 hibe desteği ile üreticilerimize sunuyoruz. Dağıtımını yapacağımız bu tohumların Amasya tarım ve hayvancılığı ile üreticilerimize hayırlı olmasını diliyor, Amasya’mıza her alanda büyük yatırımlar yaparak, insanımızın yaşam standartlarını yükselten başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hükümetimize ve bu projeleri hayata geçirmemiz için bizleri destekleyen Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve ayrıca İl Genel Meclisimiz ile Özel İdaremize teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından proje kapsamında temin edilen, 3.500 dekarlık bir alanda ekilmek üzere 1 Milyon 620 bin TL bedelli 30.000 kg Macar Fiği ve 30.000 kg Yem Bezelyesi, Vali Mustafa Masatlı ve protokol üyeleri tarafından hak sahibi çiftçilere dağıtıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir