Vali Mustafa Masatlı Suluova Üreten Eller Kadın Kooperatifinin Açılışını Gerçekleştirdi

Vali Mustafa Masatlı Suluova Üreten Eller Kadın Kooperatifinin Açılışını Gerçekleştirdi

Amasya Valisi Mustafa MASATLI: ‘Ekonomik Kalkınmada Önemli Rolü Bulunan Kadın Kooperatiflerimizi Destekleyerek 1 Olan Kooperatif Sayısını 13’e Çıkardık.’

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Eşi Emine ERDOĞAN Hanımefendi’nin himayelerinde, kadınlarımızın eğitimi, iş hayatına atılmaları ve kadın kooperatifçiliğinin gelişmesine yönelik başlatılan seferberlik kapsamında, Amasya’daki kadın kooperatiflerinin sayısı hızla artmakta, kadın kooperatiflerimiz ciddi bir gelişim ve büyüme kaydetmektedir.

Bu kapsamda Vali Mustafa MASATLI ile Eşi Esra MASATLI Hanımefendi, Valiliğin teşvik ve destekleriyle 2021 yılında Suluova ilçesindeki girişimci kadınlar tarafından kurulan “Üreten Eller Kadın Girişimcileri Kooperatifi”nin, ilçedeki Satış Mağazası ve Üretim Tesisinin açılışını gerçekleştirdiler. Programa ayrıca Amasya Belediye Başkanı Mehmet SARI, Suluova Kaymakamı Şafak GÜRÇAM, Suluova Belediye Başkanı Fatih ÜÇOK, protokol üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Vali Mustafa Masatlı, tesis ve mağaza açılışlarında yapmış olduğu konuşmalarında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizin son 20 yılda yaşadığı büyük gelişim ve dönüşümün önemli bir ayağını da, kadınlarımızın eğitimi, meslek edindirilmesi ve istihdamı oluşturmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve özellikle de Emine ERDOĞAN Hanımefendi’nin himayelerinde ve takibinde kadın kooperatifçiliği çalışmalarına başladık.

Kadın kooperatiflerinin sürdürülebilir ve ayaklarının üzerinde durabilmesi için çeşitli fikirler üreterek, bunları hayata geçirdik. Devletimiz tarafından yapılan yasal düzenlemeler, bakanlıklarımız tarafından geliştirilen projeler ile son yıllarda kadın girişimci sayısı hızla artmış, kadınlarımız bazı alanlarda yaptıkları çalışmalar ile sektörlere yön verir hale gelmiştir. Kadın girişimciliğinin en güzel tezahürlerinden biri ise şüphesiz kadın kooperatifleridir. Kadın kooperatifçiliği son yıllarda oldukça yaygınlaşmış ve sosyal medya ile dijital satış platformlarının da etkisiyle, kooperatiflerimiz özellikle gıda sektöründe satış paylarını arttırmıştır. Bizde, kadınlarımızın el emeği ile ürettikleri yöresel ve doğal ürünleri Türkiye’ye tanıtmak, bu ürünleri ekonomik değere dönüştürmek amacıyla; Valiliğimiz tarafından yapılan yoğun çalışmalar ile İlimizdeki kadın kooperatifi sayısını 1’den 13’e çıkardık.

Bu kurulum süreçlerine hazırlanırken ilk olarak; ilgili kaymakamlarımız ve diğer kurum müdürlerimizin de içerisinde yer aldığı bir komisyon kurulmuş ve sürdürülebilir olan, kendi ayakları üzerinde durabilecek kooperatifler kurulmasına özen gösterilmiştir. Kurulum aşamasından sonra da kooperatiflerimize sürekli destek olunmuş, çalışmaları takip edilmiş ve devlet destek ve hibelerinden en üst seviyede faydalanabilmeleri amacıyla kooperatiflerin ihtiyaçları doğrultusunda Valilik AB Proje Ofisi tarafından destek projeleri hazırlanmıştır. Kooperatiflerimize ayrıca halihazırda kullanılmayan okul ve kamu binaları da tahsis edilmiş, Çiğdemlik Köyümüzde kurulan meyve kurutma tesisi de kadın kooperatiflerimizin kullanımına sunulmuştur.

Şu an itibarıyla kadın kooperatiflerimiz kendi kendine yetebilen ve ürettikleri ürünleri yurt içi ve yurt dışı pazarlara satabilen bir hale gelmiştir. Kooperatiflerimize yönelik çok önemli bir desteğimiz de Amasya’mızda başlattığımız coğrafi işaret atağında, kooperatiflerimizin üretebileceği ürünlere öncelik vermemizdir. Biliyorsunuz coğrafi işaretli ürün sayımız 4’tü, şuanda 18’e ulaştık ve yakında zamanda inşallah 40 olacak. Coğrafi işaretli ürünlerimiz bildiğiniz gibi özellikle yurt dışı pazarlarda büyük talep görmektedir.

Bu yıl ayrıca Valiliğimiz tarafından hazırlanan, Sürdürülebilir Kalkınma İçin Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi de DOKAP tarafından kabul edilmiştir. 2,5 Milyon TL bütçeli proje ile Amasya ili merkez ve ilçelerinde kadın istihdamının artırılması için kadın kooperatifçiliğinin geliştirilmesini sağlamak, kadınların mesleki bilgi ve becerilerini artırmak ve il genelinde profesyonel yönetim, üretim ve pazarlama anlayışına sahip, iş birliği içerisinde çalışan, model bir kooperatifçilik sisteminin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Proje ile kadın kooperatiflerimize mantı işleme tesisi, süt işleme tesisi, bakliyat eleme tesisi, unlu mamuller tesisi, meyve ve sebze kurutma tesisi desteği sağlanarak üretim kapasitelerinin artması sağlanmıştır.

Yapılan tüm bu çalışmalar ile Ticaret Bakanlığı, İl Özel İdaresi, DOKAP ve OKA tarafından kooperatiflerimize sağlanan toplam destek miktarı ise 4 milyon 200 bin TL’ye ulaşmıştır. Bizler kooperatiflerimizin sadece yerel ve bölgesel değil, ulusal çapta da rekabet edebilir bir seviyeye gelmesini amaçlıyoruz. Ekonomik kalkınmada kadın kooperatiflerinin önemli bir rol oynayacağı kanaatindeyim. Bundan sonraki süreçte de kooperatiflerimizi her anlamda desteklemeye, onları teşvik etmeye devam edeceğiz. Türkiye eski Türkiye değil. Türkiye emin adımlarla toplumun her kesiminden vatandaşlarıyla ilerliyor.

Bizler de Devlet yetkilileri olarak hep beraber onların gayretlerini destekleyeceğiz. Bu vesileyle kadınlarımızın eğitimi, iş hayatına atılmaları ve kadın kooperatifçiliğin gelişmesine yönelik çalışmalara liderlik eden Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bu projeleri himaye eden Değerli Eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi’ye Amasya halkı adına şükranlarımı sunuyor, Suluova Üreten Eller Kadın Kooperatifimizin yeni üretim ve satış merkezlerinin girişimci kadınlarımıza ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Vali Masatlı ile Hanımefendi, açılışların ardından kadın girişimcilerimizin özveri ve gayretleriyle ürettikleri yöresel ürünleri inceleyerek, bilgi aldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir