Vali Mustafa Masatlı OKA İmza Törenine Katıldı

Vali Mustafa Masatlı OKA İmza Törenine Katıldı

Vali Mustafa MASATLI OKA Desteğiyle Hayata Geçirilen “2022 Yılı İhracata Gençlik Aşısı Faizsiz Kredi Desteği” Sözleşme İmza Törenine Katıldı.

Vali Mustafa Masatlı, 2022 Yılı Turizm İşletmelerinin Modernizasyonu Finansman Desteği ve 2022 Yılı İhracata Gençlik Aşısı Faizsiz Kredi Desteği Programları kapsamında desteklenecek proje sahipleriyle Sözleşme İmza Törenine katıldı. Valimiz ayrıca 2020-2022 yılları arasında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı desteğiyle İlimizde hayata geçirilen projelerin temsilcilerine Teşekkür Belgelerini verdi. Programa Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik, İlçe Kaymakamları, protokol üyeleri, OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin, Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri, proje sahipleri ve basın mensupları da katıldı.

Programda ilk olarak OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin, desteklenecek olan projeler hakkında detaylı bilgiler verdi. Vali Mustafa Masatlı ise konuşmasında şunları ifade etti: “Değerli Konuklarımız; geçtiğimiz hafta idrak etmiş olduğumuz Mübarek Ramazan Bayramı’nızı tebrik ediyor, sizleri Amasya’da ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederek, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. 6 Şubat tarihinde Ülkemizde meydana gelen depremlerden dolayı hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyorum.

Yaklaşık iki ayı aşkın bir süre deprem bölgesinde, Cumhurbaşkanımızın riyasetinde Bakanlarımız, Kamu Kurumlarımız, Valilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve gönüllerimiz hep birlikte felaketin yaralarını sarmak için var gücümüzle çalıştık. Rabbim böylesine büyük acıları Ülkemize ve Milletimize bir daha yaşatmasın.

Tabi burada Devletimizin ve kurumlarımızın ne kadar güçlü olduğunu da yakinen görmüş olduk. Devletimizin ne kadar büyük bir potansiyele ve kabiliyete sahip olduğunu, diğer taraftan bölgede görev yapan kamu görevlilerimizin ve STK’ların özverili bir şekilde çalıştığını hep birlikte müşahede ettik. 11 ilimizin ve yaklaşık 14 milyon insanımızın etkilendiği bir felakette Devletimizin ve Milletimizin çabaları takdire şayandır.

Değerli katılımcılar; bilindiği üzere Kalkınma Ajansları çok geniş bir yelpazede, sanayiden tarıma; turizmden sağlığa; sosyal hizmetlerden çevre ve şehirciliğe kadar bütün yatırım konularına ilişkin proje fikirlerinin tartışıldığı, desteklendiği, bu konularda ilgili tarafların bir araya getirildiği bir ara yüz olarak önemli rol üstleniyor.

Bu faaliyetler içerisinde kamuoyu tarafından en çok bilineni ise kalkınma ajansları tarafından projelere sağlanan mali destek programlarıdır. Bölge illerimizde 14 yıldır proje geliştirme, destekleme ve izleme faaliyetlerini yürüten OKA da bu dönem zarfında 1000’in üzerinde projenin hayata geçirilmesine destek vermiştir.

Bugün bu çerçevede değerlendirme süreçleri tamamlanan 12 milyon TL bütçeli 2022 Yılı Turizm İşletmelerinin Modernizasyonu Finansman Desteği Programı ile 20 milyon TL bütçeli 2022 Yılı İhracata Gençlik Aşısı Faizsiz Kredi Desteği Programı kapsamında desteklenecek proje sahipleri ile sözleşme imzalayacağız.

Bölgemizdeki konaklama tesislerinin modernizasyonu ve dijital teknoloji kullanımının yaygınlaştırılması ile rekabet güçlerinin artırılması amacıyla projelere finansman desteği vereceğiz. Ayrıca, TR83 Bölgesinde ihracat değerinin artırılması ve ürün yerlileştirmeye yönelik projelerin hayata geçirilmesi ile dış ticaret alanında yeni iş imkânları oluşturulmasına da katkı vermeyi hedefliyoruz.

Bugün ayrıca, sözleşme imza töreni öncesinde, 2020-2022 yılları arasında, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı desteği ile İlimizde hayata geçirilmiş 16 projenin temsilcilerine Teşekkür Belgeleri takdim edeceğiz. Bölgemizdeki bütün yararlanıcı kurumlarımız sadece kendi kısıtlı kaynakları ile değil ulusal ve uluslararası diğer finansman imkânlarını da araştırarak yatırım fikirlerinin hayata geçmesi için gayret gösteriyorlar.

Cumhurbaşkanımız riyasetindeki Devletimizin ve Hükümetimizin politikaları çerçevesinde bu fırsatlardan Amasya’nın daha da faydalanabilmesi kurum ve kuruluşların kalkınma ajansının planlama ve yatırım destek imkânlarını zorlaması, kalkınma ajansı ile birlikte hareket ettikleri konuları çeşitlendirmesinin yerinde bir girişim olacağını düşünüyorum.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına adım atacağımız 2023 yılında illerimize orta ve uzun vadeli kalkınma vizyonu kazandırmak için hep birlikte imkânları, kaynakları daha etkin kullanmak için çaba göstermemiz gerekiyor. Biz de, OKA Yönetim Kurulu üyeleri olarak, bütün bu süreçlerin stratejik çerçevede takibi için gereğini yaptığımızı, kaynakların en etkin kullanılması suretiyle yönetilmesinin alacağımız kararların esasını teşkil ettiğini bir kere daha belirtmek istiyorum.

Bu projelerin hayata geçirilmesinde bizlere vizyon çizen, destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüze teşekkürlerimi sunuyorum.

Yeni projelerimiz hayırlı uğurlu olsun, inşallah faydalı neticeler elde edilir. Uzaktan yakından Amasya’ya gelen bütün misafirlere hoş geldiniz diyor ve toplantımızın bölgemiz için başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyorum.”

Vali Masatlı’nın konuşmasının ardından destek almaya hak kazanan proje sahipleriyle sözleşme imzalanırken, hayata geçirilen projelerin sahiplerine ve diğer katılımcılar tarafından Teşekkür Belgeleri verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir