Vali Mustafa Masatlı Köy Ziyaretleri Gerçekleştirdi

Vali Mustafa Masatlı Köy Ziyaretleri Gerçekleştirdi

Amasya Valisi Mustafa MASATLI, köylerde ikamet eden vatandaşların sorun ve taleplerini dinlemek amacıyla gerçekleştirdiği ‘köy ziyaretleri’ kapsamında, Suluova ilçesine bağlı Akören ve Çukurören köylerini ziyaret ederek, halkın talep ve ihtiyaçlarını dinledi.

Vali Mustafa MASATLI’ya Suluova Kaymakamı Şafak GÜRÇAM, İl Genel Meclisi Başkanı Zeki ERARSLAN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erdin ACAR ile diğer yetkililer eşlik etti.

Ziyaret ettiği köylerde halk tarafından karşılanan Vali Masatlı, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi bir rejim değişikliği değil, üniter devlet yapısı korunarak devlet yönetimindeki ve bürokrasideki tıkanıklık ve aksaklıkları gidermeye yönelik bazı yetkilerin Cumhurbaşkanında toplandığı bir sistemdir. Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi insanı merkeze alan, her tür ihtiyacını en üst seviyede karşılamayı amaç edinen bir sistemdir. Yönetim tarihimize ve yönetim geleneklerimize en uygun yönetim biçimi olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN liderliğinde ve riyasetinde bakanlarımız ve bizlerle inşa edilmeye başlanılan ‘Sosyal, demokratik ve güçlü Türkiye’ için atılacak somut adımlar, 2023, 2053 ve 2071 hedefleri ile Türkiye’nin terörle mücadele, eğitim, sağlık, teknoloji ve tüm konularda hedef yılları olacaktır.

Bizler de bu yolda temel düsturumuz olan “Halkla hizmet Hakk’a hizmettir” anlayışıyla, toplumun tüm kesimlerine dokunarak, insanı merkeze alan bir bakış açısıyla Amasya’ya katma değer sağlamak ve insanımızın yaşam şartlarını iyileştirmek adına çok sayıda proje ve çalışmayı hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda köylerimizin gelişimine ve kalkınmasına büyük önem veriyor, sulama, kanalizasyon, yol ve diğer hizmetlerin ilimiz genelindeki tüm köylere ulaşması için, büyük çaba sarf ediyoruz.

İlimiz genelinde sulama yatırımlarını planlarken, bölgemize katma değer sağlayacak ürün desenlerini oluşturduk ve bu alanda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Bu ihtiyacı gidermek için ilk adım olarak, İl Özel İdaremizce 2021 yılında tarımsal sulama yatırımlarımızı bir önceki yıla göre yaklaşık 15 kat arttırarak 46 milyon TL’ye çıkarıp, 26 bin dekar tarım arazisini basınçlı sulamaya açtık. 2022 yılında da aynı hızla toplam 37 proje ve 64 milyon TL’lik bir yatırımla, yaklaşık 27 bin dekarlık bir alanı suyla buluşturduk. Şu an itibarıyla 3500 dekarlık alanda basınçlı sulama yapım çalışmaları devam etmektedir. Yani sadece son 2 yılda tarımsal sulamaya 110 milyon TL’yi aşkın bütçe ayırmış durumdayız.

Bu rakamlarla yaklaşık 56 bin dekar alanı sulamaya açmış bulunmaktayız. Sulama yatırımlarındaki bu artış ürün rekoltemize ve buna paralel olarak da üreticilerimizin gelirlerine olumlu katkılar sağlamaya başlamıştır. Amasya İl Özel İdaremiz, 2022 yılında 573 Milyon TL’lik rekor bir bütçeyle, köylerimize yatırım ve hizmet ulaştırmayı başarmıştır.

Bu kapsamda yapılan yatırımlardan bir kısmına göz atarsak:

# İhtiyacı olan köy yollarına 183,15 km asfalt çalışması uygulanmıştır.

# 75 köy yoluna 83,50 km yol onarımı yapıldı.

# 114 köy yoluna 233,65 km stabilize yol çalışması yapıldı.

# 41 köy yoluna 42,25 km tesviye çalışması yapıldı.

# İhtiyacı olan köylerimize 12 adet sanat yapısı uygulanmıştır.

# İhtiyacı olan köylerimize 135.950 m2 kilitli parke taşı yapıldı.

# İhtiyacı olan köylerimize 62 adet içme suyu yapım projesi (terfi inşaatı, depo, sondaj) karşılığında yaklaşık 18,3 Milyon TL harcama yapılmıştır.

# İhtiyacı olan köylerimize (194 köy) içme suyu bakım onarım için (limit boru yardımı) yaklaşık 834 Bin TL harcama yapılmıştır.

# İhtiyacı olan köylerimize 7 adet kanalizasyon yapım projesi karşılığında yaklaşık 3,5 Milyon TL harcama yapılmıştır.

# İhtiyacı olan köylerimize (134 köy) kanalizasyon bakım onarım için (limit boru yardımı) yaklaşık 790 Bin TL harcama yapılmıştır.

# Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen çöp toplama araçlarına yaklaşık 1,3 Milyon TL harcama yapılmıştır.

# Çöp konteyneri alımı için yaklaşık 961 Bin TL harcama yapılmıştır.

# Amasya Merkez ve diğer ilçe köylerinden 8.884 ton katı atık toplanmış olup, mal ve malzeme alımı ilan ve bedeli, sokak hayvanları vb. ödemelere yaklaşık 722 Bin TL harcama yapılmıştır. 2022 yılında KÖYDES kapsamında ilimize yaklaşık 47,6 Milyon TL ödenek gelmiştir.

Bu ödeneğin yıl içerisinde yaklaşık 30,6 Milyon TL’si harcanarak, İlimizin toplam 186 köyünün içme suyu, istinat duvarı, köprü yapımı ve genişletmesi, parke, sulama ve atık su projelerinde kullanılmıştır. Ayrıca bu ödenek ile içme suyu borusu, sulama suyu borusu ve menfez borusu alınarak muhtelif köylere dağıtılmıştır. İnşallah bizler 2023 yılında da, aynı azim ve gayretle tüm Amasya’ya ve köylerimize gereken yatırım ve destekleri ulaştırmak için var gücümüzle çalışacağız ve 2022 yılında kırdığımız hizmet rekorunu, 2023 yılında katlayarak tekrardan kırmayı hedefliyoruz.”

Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından vatandaşlar, Valinin ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Köylerinin sorun ve taleplerini Vali Mustafa MASATLI’ya bizzat aktararak, gösterdiği ilgi ve alaka içinse ayrıca teşekkür ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir