Vali Mustafa MASATLI Çalışan Gazeteciler Gününde Basın Mensuplarıyla Buluştu

Vali Mustafa MASATLI Çalışan Gazeteciler Gününde Basın Mensuplarıyla Buluştu

Amasya Valisi Mustafa Masatlı , Çalışan Gazeteciler Gününde Basın Mensuplarıyla Buluşarak İldeki Proje ve Çalışmalara İlişkin Bilgilendirmelerde Bulundu.

Vali Mustafa Masatlı’nın ev sahipliğinde Valilik İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün organizesinde il genelinde görev yapan yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlamak ve İlde sunulan kamu hizmetleri ile Devlet tarafından yapılan yatırım ve projeleri paylaşmak için bir program gerçekleştirildi.

Programda konuşan Vali Mustafa Masatlı basının demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu, vatandaşların zamanında doğru bilgiye ulaşması ve Ülkemiz ile dünya meseleleri hakkında farkındalık kazanmaları açısından basın kuruluşlarının önemli bir görev üstlendiğini belirtti.

Vali Masatlı konuşmasında şunları ifade etti: “Değerli basın mensupları öncelikle davetimize icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum. Basın demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Basın kuruluşları halk ile devlet arasında köprü vazifesi görerek, kamuoyunu doğru bilgilendirme, sorun, istek ve taleplerin yansıtılması noktasında önemli bir görevi ifa etmektedir. Bizim yönetim anlayışımızda da basın mensuplarının daima özel ve ayrı bir yeri vardır.

Görev yaptığımız tüm illerde gazeteci arkadaşlarımızın görüş ve önerileri bize daima ışık tutmuştur. Bu noktada Amasya basınının yapıcı, bilgilendirici bir tutumla halkımıza tercüman olduğunu memnuniyetle müşahede etmekteyiz. Hepinize İlimiz ile ilgili çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Sizler, kıymetli basın mensuplarımız, ilimizi Türkiye ve dünya medyasına yansıtan birer ayna, Amasya’nın bu mecradaki tanıtım yüzü olarak görev yapmaktasınız.

Bizler de Valilik olarak, sizlerin mesleğinizi yapmanıza yönelik her türlü gelişim ve değişime katkı sunmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda Amasya Gazeteciler Cemiyeti’nin hazırladığı “Amasya Medyasında ve Turizm Destinasyon Çalışmalarında İHA’ların Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi”ne, Valilik olarak destek vermiş bulunmaktayız. Sizlerin de bildiği gibi Cumhur İttifakının teklif ve desteği ile 16 Nisan 2017 yılında yapılan geniş kapsamlı Anayasa Referandumu ile 25 Haziran 2018 yılında yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi, Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçildiği yeni bir yönetim biçimidir.

Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi, Cumhurbaşkanının yürütmenin başı ve lideri olduğu bir sistemdir. Diğer adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir. Bu sistemde Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk milletinin birliğini ve liderliğini temsil eder. Anayasanın uygulanması, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışması, Cumhurbaşkanlığının sorumluluğu ve yetkisi altındadır. Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi bir rejim değişikliği değil, üniter devlet yapısı korunarak devlet yönetimindeki ve bürokrasideki tıkanıklık ve aksaklıkları gidermeye yönelik bazı yetkilerin Cumhurbaşkanında toplandığı bir sistemdir.

Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi insanı merkeze alan, her tür ihtiyacını en üst seviyede karşılamayı amaç edinen bir sistemdir. Yönetim tarihimize ve yönetim geleneklerimize en uygun yönetim biçimi olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ve riyasetinde bakanlarımız ve bizlerle inşa edilmeye başlanılan “Sosyal, demokratik ve güçlü Türkiye” için atılacak somut adımlar, 2023, 2053 ve 2071 hedefleri ile Türkiye’nin terörle mücadele, eğitim, sağlık, teknoloji ve tüm konularda hedef yılları olacaktır.

Temel düsturumuz olan “Halkla hizmet Hakk’a hizmettir” anlayışıyla, toplumun tüm kesimlerine dokunarak, insanı merkeze alan bir bakış açısıyla Amasya’ya katma değer sağlamak ve insanımızın yaşam şartlarını iyileştirmek adına çok sayıda proje ve çalışmayı hayata geçiriyoruz. Şimdi de bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz proje ve çalışmalar hakkında sizlere kısaca bilgi vermek isterim. Çeşitli sektörlerdeki üretimi ve istihdamı arttırmak için yaptığımız proje ve çalışmalar oldukça önemli olmakla birlikte; Amasyalı hemşerilerimizle gönül bağı kurmayı, onların acısına sevincine ortak olmayı da bir o kadar önemsiyoruz.

Bu kapsamda hafta içi ve hafta sonu olmak üzere, mesaimizin en az bir gününü, bazen de iki gününü, başta Aziz Şehitlerimizin Kıymetli Aileleri ve Gazilerimiz olmak üzere, ulu çınarlarımız olan büyüklerimize, öksüz ve yetimlere, engellilere, ihtiyaç sahipleri ile koruyucu ailelerin yanı sıra esnaflarımıza, zanaatkârlarımıza, tüccarlarımıza ve sanayicilerimize ayırıyor ve bunu da en asli görevlerimizden sayıyoruz.

Bu kapsamda 2022 yılında 11 Halk Günü Toplantısı, 12 Köy ve Mahalle Muhtarları Toplantısı, 3 Ekonomik Toplantı, 2 İl Pandemi Kurulu Toplantısı, 12 İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısı, 12 İl Güvenlik Toplantısı ile 50 İlçe Ziyareti yapılarak, vatandaşlarımızın en iyi hizmet alması ve sorunlarının yerinde ve zamanında çözülebilmesi için tedbirler alınmıştır. Bu dönemde ayrıca Devletimizin şefkat yüzünü halkımıza yansıtmak amacıyla 171 Aziz Şehidimizin Ailesi, 55 Fedakar Gazimiz ile 48 Yaşlı ve Bakıma Muhtaç Vatandaşımız Ziyaret edilerek, gönül köprüleri kurulmuştur.

Yine Valiliğimizin talimatıyla hayata geçirilen ‘Vefa Projesi’ kapsamında İlimiz genelinde kendi bakımını karşılayamayacak yaşlı ve engellilerimizin yaşadığı 601 haneye de kişisel bakım, ev temizliği ve küçük tamiratlar noktasında destek vermekteyiz. Bu ziyaretler ve sohbetler bizleri manevi olarak güçlendirirken; büyüklerimizin ve Saygıdeğer Amasyalıların Devletimize olan minnet duygusu ve duaları da bizlere ayrı bir çalışma azmi ve gücü vermektedir.

Ülkemiz sizlerin de bildiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde geçirdiği büyük dönüşümün yanı sıra, sosyal devlet ilkesi gereğince yapılan çalışmalarla da, kimsesizlerin kimsesi olmayı, ihtiyaç sahiplerine yardım etmeyi ilke edinmiştir.”

Vali Mustafa Masatlı ayrıca 2022 yılında Amasya ilinde gerçekleştirilen ve devam eden projeler hakkında basın mensuplarına ayrıntılı bilgilendirmede bulunarak ”Tüm bu hizmet ve yatırımların yapılması için bizlere imkan sağlayan, vizyon çizen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendi olmak üzere, Bakanlıklarımıza, Milletvekillerimize, İl Genel Meclisine, ve tüm kurumlarımıza Amasya halkı adına teşekkür ediyorum”dedi.

Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Vali Mustafa Masatlı, programın sonunda basın mensuplarına günün anısına hazırlanan hediyeler vererek toplu fotoğraf çekimi gerçekeştirerek program sonlandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir