Türkiye İnovasyon Haftası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımıyla başladı…

Türkiye İnovasyon Haftası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımıyla başladı…

İnovasyon Haftası’nda Türkiye’ nin geleceği konuşuluyor

Ekonomik yaşamı yönlendiren, tüm üretim ve tüketim süreçlerinde en baş unsur haline gelen inovasyon ve inovatif düşünce, Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon Haftası’nda konuşuluyor.

BU ETKİNLİKLER ÜLKEMİZDE YENİ UFUKLAR AÇACAK

Hayatın yenilik, değişim ve gelişime muhtaç her alanında ihtiyaç duyduğumuz inovatif düşüncenin geldiği son noktanın adeta bir resminin çekileceği iki günlük etkinlikte devlet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla en yüksek düzeyde temsil edildi.

İnovatif düşünce ve gelişmelere dair birbirinden önemli ve ilginç paneller, konuşmalar, gösterimler, sergi ve tanıtım etkinliklerinin düzenlendiği Türkiye İnovasyon Haftası’nda kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, inovatif düşünce ve üretimin önemine işaret etti. Konuşmasına Türkiye İnovasyon Haftası’na emek veren kişi ve kuruluşlara teşekkür ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnovasyonun Yeni Yüzyılı” temasıyla gerçekleştirilecek etkinliklerin, ülkemizde yeni ufuklar açacağına inanıyorum” dedi.

SADECE KAYNAK DEĞİL YÜREK MESELESİ

Her yıl farklı bir temada düzenlenen İnovasyon Haftası’nın, Türkiye’nin zengin birikimi ve potansiyelini, çoğu zamanlar mahdut imkânlara rağmen şirketlerimizin elde ettiği başarılarla ortaya koyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi;

“Bugün burada paylaşılan her bir başarı hikayesi vesilesiyle milletimizin zorluklar karşısında pes etmeyen çelikten iradesine bir kez daha şahit oluyoruz. Her alanda olduğu gibi iş dünyasında meselenin sadece kaynak değil aynı zamanda bir yürek meselesi olduğunu müşahade ediyoruz. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerimiz “İman varsa imkân da vardır” diyerek önlerine çıkan bentleri yıka yıka hedeflerine doğru yürüyor. Öyle ki, daha beş on yıl öncesine kadar ülkemizin esamesinin okunmadığı pek çok alanda bugün Türk şirketleri referans alınan, örnek gösterilen, adımları yakından takip edilen konuma ulaşmışlardır.”

TÜRK SAVUNMA SANAYİSİ ŞAMPİYONLAR LİGİNDE

Türkiye’nin elde ettiği ekonomik başarıları savunma sanayisinden örnekler vererek anlatan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti; “Türkiye, savunma sanayiisiyle artık şampiyonlar ligine yükselmiştir. Bugün ödül tevdi edilen firmalarımızın da katkısıyla bu alanda 20 yıl gibi kısa bir sürede çok büyük bir başarı hikayesi yazdık. Savunma sanayii ve alt yüklenicileri, kobileri, araştırma kuruluşları, üniversiteleri, geliştirdiği özgün ürünleri ve ihracatıyla ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri haline dönüşmüştür. Daha 20 yıl önce savunma sanayiinde faaliyet gösteren firma sayımız 56 iken, bugün aynı alanda bin 600’den fazla firmamız bulunuyor. Göreve geldiğimizde 62 savunma projesi yürütülürken, yarısı son altı yedi yılda başlatılanlar olmak üzere bugün bu sayı 757’yi geçmiştir. Savunma projelerimizin bütçesini yaklaşık 5,5 milyar dolardan, ihale süreci devam edenlerle birlikte 75 milyar doların üzerine çıkardık. Toplam 248 milyon dolar savunma sanayii ihracatı yapılıyorken inşallah bu sene 40 milyar doları aşacağımıza inanıyorum. En basit savunma ürünlerinde bile yabancılara muhtaç olan bir ülkeyi NATO müttefiklerine teknolojik ürünler satan bir ülke haline geldik. İnsansız hava araçlarının tasarımı, üretimi ve satışında dünyanın ilk üç dört ülkesinin arasında yer alıyoruz. Tüm bunları, birilerinin destekleriyle değil, gizli açık ambargolara, tehditlere, şantajlara, baskılara rağmen başardık.”

TOGG, KARADENİZ PETROLÜ VE AYDINLIK YARINLAR

Bireysel başarı başarı örneklerinin havacılıktan enerjiye, otomotivden yazılıma, bankacılıktan iletişime kadar birçok sektörde yaşandığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ulaştığı seviyeyi şu örneklerle anlattı;

“Göreve geldiğimizde iflasın eşiğinde olan Türk Hava Yolları başarıdan başarıya koşuyor ve sektördeki öncü rolünü günden güne tahkim ediyor. Enerjide, kendi sismik ve araştırma gemilerimizle Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğalgazla yeni bir dönemi başlattık. Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli otomobili TOGG ile milletimizin 60 yıllık bir hayalini daha gerçeğe dönüştürüyoruz. TOGG’un Gemlik’teki üretim üssünü Cumhuriyetimizin 99. yıldönümünde hizmete açtık. Üretim ekibinin ‘akıllı cihaz’ diye tarif ettiği TOGG’un üretimi şu anda devam ediyor. İnşallah birkaç ay içinde Türkiye’nin ve Türk sanayisinin gurur vesilesi olacak TOGG’u yolarımızda görmeye başlayacağız. Bundan 60 yıl önce algı operasyonlarıyla Devrim otomobilimizi engelleyenlere cevabımızı devrin otomobiliyle verdik.”

İŞTE BİZİM BİLGELERİMİZ BURADA

Türkiye’de gaflet uykusundan uyanmakta direnenler olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yenilikçi projeleriyle ülke aklına hizmet eden, üreten genç beyinleri övdü ve teşekkür etti. Erdoğan’ın, genç katılımcıların bulunduğu sıraları işaret ettikten sonra girişimci gençleri “İşte bizim bilgelerimiz burada. Bu gençlik ithal değil yerli ve milli” sözleriyle övmesi salonda alkışlarla karşılandı.

İNOVASYON VE TEKNOLOJİK ÜRETİM KİLİT ÖNEME SAHİP

Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirene kadar mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini söyleyen Erdoğan sözlerini şöyle noktaladı;

“Nasıl geçmişte yaptığımız çalışmaların meyvesini bugün topluyorsak, bugünlerde yapacağımız işlerin karşılığını da önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Başarılarımızın sırrı, sürekli daha iyinin peşinde koşmaktır. Daima kendimize odaklandık, kendimizle yarıştık, kendimizi geliştirmeye çalıştık. ‘İnanç tekeden bile süt çıkarır’ inancıyla, ülkemiz ve milletimiz için çalışmaya devam ettik. Şimdiye kadar başardıklarımızı gelecekteki başarılarımızın öncüsü olarak görüp kendimize yeni hedefler belirlememiz gerekiyor. Katma değer üreten, markalı, özgün tasarımlı ve inovatif ürünlerle dünya pazarlarında boy gösteren bir Türkiye olmamızın önünde hiçbir engel yoktur. İnovasyon ve teknolojik dönüşüm, üretim ve ihracat hedeflerimiz için kilit öneme sahip araçlardır. Üretim zenginliği, altyapı, insan kaynağı ve dünyanın her yerine ihracat imkanı gibi pek çok avantaja sahibiz. Bu yüzden mevcut tüm avantajlarımızı kullanarak ihracat sepetimizdeki katma değerli ürünlerin çeşitliliğini artırmalıyız. Sizlerden tıpkı bir akıncı gibi Türkiye’nin ihracat bayrağını yeni yerlere ulaştırmanızı, Kızılelma yolunda hep daha ileriye yürümenizi bekliyorum. Rabbim yolumuzu, yolunuzu, bahtımızı açık etsin diyorum. Bugüne kadar yatırımlarıyla üretimleriyle, ihracatlarıyla, istihdamlarıyla, Ar-Ge faaliyetleriyle büyük ve güçlü Türkiye davamıza destek veren siz kardeşlerime teşekkür ediyorum. Ödül alan kişilerimizi ve tüm firmalarımızı tekrar tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Türkiye İnovasyon Haftası’nın hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, sizlere sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.

YARATICI BEYİNLERE YATIRIM YAPANLAR KAZANACAK

Pandemi nedeniyle üç yıldır yapılamayan Türkiye İnovasyon Haftası, gösterilen kısa bir tanıtım filmi ile start aldı. Kürsüye ev sahibi sıfatıyla çıkan ilk konuşmacı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe oldu. Konuya gösterdiği ilgi ve şahsi desteğinden ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve tüm katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Mustafa Gültepe, ülke kalkınmasında inovatif düşünce ve yaratımların önemine dikkat çekti.

Bir ülkenin kendi insanının zihninde yaratılan inovatif düşüncelere ne kadar muhtaç olduğunun altını çizen Gültepe, “Küresel ekonomi, büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinde. İhracat ailesi olarak bu süreci yakından takip ediyor, olası risk ve fırsat analizlerini yapıyoruz. Artık rekabet sadece fiyat odaklı değil. Bu süreçte inovatif reflekslere sahip olan ve insan kaynağına daha çok yatırım yapanlar rekabette bir adım öne geçecektir. Bu süreci fırsata dönüştürebileceğimize inanıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir