Su Faturalarına Yüzde 50 İndirim Geliyor

Su Faturalarına Yüzde 50 İndirim Geliyor

Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile su faturalarına yüzde 50 indirim kararı alındı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise yaptığı paylaşımda, “2023 yılında 2022 yılına göre yaklaşık yüzde 80 oranında artış yapılan su kullanım hizmet bedeline yapılacak yüzde 50 indirimle 2023 yılındaki su kullanım hizmet bedeli bir önceki yılın seviyelerine, altına inecektir” diyerek indirimin detaylarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan imza ile 26 Nisan 2023 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Tarımsal Sulama Amaçlı Su Kullanım Hizmet Bedelinin Desteklenmesine İlişkin Karar yürürlüğe girdi. Su faturalarını yarı yarıya düşürecek olan karar kapsamında üretim maliyetlerinin azaltılması için su kullanım hizmet bedeline destek vermeyi öngören karara göre, çiftçilerin su faturasının yarısını Tarım ve Orman Bakanlığı karşılayacak.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Hazine veMaliye Bakanı Nureddin Nebati, “Çiftçilerimizin girdi maliyetlerini azaltmaya yönelik attığımız adımlara bir yenisini daha ekledik. Çiftçilerimizden gelen yoğun talep üzerine tarımsal sulamadaki enerji maliyetlerini azaltmak amaçlıyla 2023 tarımsal sulama tarifesinin tarımsal destek bütçesinden yüzde 50 oranında desteklenmesi ilişkin CBK Resmî Gazete’de yayınlanmıştır. Böylece, 2023 yılında 2022 yılına göre yaklaşık yüzde 80 oranında artış yapılan su kullanım hizmet bedeline yapılacak yüzde 50 indirimle 2023 yılındaki su kullanım hizmet bedeli bir önceki yılın seviyelerine, altına inecektir. Tüm çiftçilerimize hayırlı olsun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir