Milli Savunma Bakan’ı Akar ”TSK Gereğini Yapmaya Devam Edecek”

Milli Savunma Bakan’ı Akar ”TSK Gereğini Yapmaya Devam Edecek”

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çanakkale ziyareti sırasında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Çanakkale’yi birliğin, beraberliğin, cesaretin, vatan ve millet sevgisinin ifadesi olarak nitelendiren Bakan Akar, “Çanakkale ülkemizin, milletimizin şanlı tarihine altın harflerle yazılan bir destandır.” diye konuştu.

Karşılaşılan zorlukların üstesinden gelinmesinde Çanakkale ruhundan ilham alınmasının önemine vurgu yapan Bakan Akar, vatan savunması sırasında şehit düşenlere rahmet; gazilere, yaralılara şifa dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin uluslararası alanda özne hâline geldiğini vurgulayan Bakan Akar, “Devletimizin etki alanı 3 kıta, ilgi alanı bütün dünya oldu. Dolayısıyla buna bağlı olarak tarihimize, şöhretimize yaraşır şekilde çalışmalarımızı yoğun bir şekilde yapıyoruz. Bizden ümidi olanların ümitlerini karşılamak suretiyle elimizden geldiğince Cumhurbaşkanımızın peşinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Başta PKK/YPG/PYD, FETÖ, DEAŞ olmak üzere terör örgütleriyle mücadelenin ayrım yapılmaksızın yurt içi ve sınır ötesinde kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar, mücadelenin en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar süreceğini aktardı.

“Terörü kaynağında yok etme” anlayışıyla hareket ettiklerini dile getiren Bakan Akar, şunları söyledi:

“Bu kapsamda Irak’ın kuzeyindeki Pençe serisi operasyonlarımız devam ediyor. Suriye’nin kuzeyinde bazılarının içine düştüğü ‘terör koridoru kurma’ sevdasını Mehmetçik, tahrip etti. Orada bir terör koridoru kurulmasına izin vermedik, vermeyeceğiz. Pençe-Kilit Harekâtı büyük bir başarıyla devam ediyor. 491 terörist etkisiz hâle getirildi. Pençe-Kilit Harekâtı önemli. Bugüne kadar Irak’ın kuzeyinde yaptığımız çalışmalarda açık bir alan kalmıştı. Pençe-Kilit o alanı kapatacak ve sınırlarımızın giriş ve çıkışının tam kontrolü mümkün olacak.”

Teröristlerin son dönemde sivil hedeflere yönelik alçak saldırılarını hatırlatan Bakan Akar, “Bunların karşılığında bizim hiçbir şekilde susmayacağımızı bütün dünyanın bilmesi lazım. Halkımızı, milletimizi, sınırlarımızı, hak ve menfaatlerimizi korumak için ne yapılması gerekiyorsa tereddütsüz yaptık, yapacağız.” dedi.

Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek hedefinin teröristler olduğunu belirterek sivillerin, çevrenin, tarihî ve dinî yapıların zarar görmemesi için hiçbir ordunun göstermediği hassasiyeti gösterdiklerini aktardı.

Hiçbir şekilde terör koridoru oluşmasına müsaade etmeyeceklerini ifade eden Bakan Akar, şunları söyledi:

“Orada bulunan sivillerin, koalisyon güçlerinin zarar görmemesi için de yapılması gereken ne varsa yaptık, yapmayı sürdüreceğiz. Diğer ülkelerin Türkiye’nin ne yaptığını anlaması, bunun istismar konusu yapılmaması lazım. Biz Irak, Suriye başta olmak üzere tüm komşularımızın sınırlarına, egemenlik haklarına saygılıyız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Fakat hakkımızı, hukukumuzu, sınırlarımızı ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak da bizim boynumuzun borcu.”

Herkesin bunu anlamasının önemine işaret eden Bakan Akar, şöyle devam etti:

“Çünkü diyoruz ki sizler, burada olduğunu iddia ettiğiniz DEAŞ terör örgütüne karşı mücadeleden bahsediyorsunuz ve binlerce kilometre öteden geliyorsunuz. Bizim sınırlarımızın dibinde teröristler var. Nasıl endişe duymayacağız? Tüm muhataplarımıza ‘Teröristlerle birlikte olmayın, onları desteklemeyin, onlarla ilişkinizi, onlara yardımlarınızı kesin. Çünkü DEAŞ ile mücadele böyle yapılmaz. DEAŞ ile göğüs göğüse mücadele eden tek ordu TSK. 4 bin 500 teröristi etkisiz hâle getiren ordu, Türk ordusu. Eğer orada bir sıkıntı varsa biz sizlerle beraber terörle mücadeleye varız.’ diyoruz. Fakat diğer taraftan da teröristlerin hakkımıza, hukukumuza saldırılarına müsaade etmeyeceğimizi de bilmelerini istiyoruz.”

Türkiye’nin bir tehdit olmadığını aktaran Akar, “Türkiye güçlü, güvenilir ve etkin bir müttefiktir. Bunu bilin ve davranışlarınızı buna göre düzenleyin.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir