Körfez Ülkeleri Seyahat Acenteleri Amasya’da Buluştu

Körfez Ülkeleri Seyahat Acenteleri Amasya’da Buluştu

İnfo Tur Programının Samsun’dan sonra ikinci durağı Amasya oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çalışmalarını sürdüren Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ve yerel paydaşların iş birliğiyle körfez ülkeleri seyahat acentesi temsilcilerine yönelik İnfo Tur Programı düzenleniyor. Samsun, Amasya ve Tokat illerindeki doğal, tarihi ve kültürel turistik değerlerin, yöresel lezzetlerin uluslararası düzeyde tanıtımına katkı sağlamak amacıyla düzenlenecek programa; Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Ürdün, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi ülkelerden turist getiren İstanbul acentelerinden 15 temsilci katılıyor.

İnfo Tur Programı için, hedef kitlenin beklentilerini karşılayacak özelliklere sahip Ayvacık, Atakum, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu, Ladik, Boraboy, Amasya Yalıboyu Evleri, Tokat Sulu Sokak, Ballıca Mağarası’nın dâhil olduğu bir gezi programı oluşturuldu. Belirlenen bu turistik çekim noktaları üç gün boyunca rehberler eşliğinde katılımcılara tanıtılacak.Program kapsamında ayrıca yerelde turizm sektöründe aktif acente ve işletmeciler ile görüşmeler gerçekleştirilecek.

Bölge, Doğal ve Kültürel Değerlerde İddialı

Orta Karadeniz Bölgesi, turizm sektörü açısından değerlendirilebilecek farklı nitelikte doğal, kültürel ve tarihi değerlere sahip. Info Tur programı kapsamında tanıtılacak Samsun deniz, doğa, alternatif sporlar konusunda Karadeniz Bölgesi’nin en önemli kentlerinden biri iken; Amasya tarihi kent dokusu ve yerel kültürü ile ön plana çıkıyor. Tokat’ta ise gastronomi ve eko-turizm alanında önemli bir potansiyel mevcut.

Örnek Bir İş Birliği Modeli Geliştirildi OKA, Bölgenin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve sürdürülebilir bir ekonomik sektör olarak bölgenin gelişimine katkı sağlaması amacıyla “Kültür ve Doğa Turizmi Ekseninde Şehirlerin Markalaşması Sonuç Odaklı Programı”nı yürütüyor.

Sonuç Odaklı Program faaliyetlerinin bir parçası olan “Bölgesel Tanıtım Ekseninde İş Geliştirme Faaliyetleri” içerisindeki İnfo Tur Programı, örnek bir iş birliği modeli geliştirilmesini de sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir