Kış Aylarında Evde Çiçek Bakımı Nasıl Olmalı

Kış Aylarında Evde Çiçek Bakımı Nasıl Olmalı

Sonbahar- Kış aylarında bahçe çiçeklerinin en belirgin özelliği kışın farklı bir bakıma ve ilgiye ihtiyaç duydukları özelliğidir. Kurumaya ve yağışa dayanaklı olmasını sağlamak için yapılması gereken belli başlı yöntemleri sizler için derledik. Peki, çiçeklerin kurumaması ve canlılığını yitirmemesi için ne yapılmalı? İşte, yanıtlar..

Kış aylarında yaz aylarına oranla sulamayı azaltmanız gerekir. Bitkinin su ihtiyacına dikkat ederek sulama yapınız. Sadece çatıda veya kapalı ortamlarda kalan saksı bitkilerinin sulamalarını düzenli bir şekilde yapmaya özen gösteriniz.

Kış ayları tüm bitkilerin dinlenme ayıdır. Bu  nedenle gübreleme yapmanız onlara yarardan çok zarar verebilir. Ancak orta boylu bitkilerde ocak – şubat ayı arasında sağlamlığını arttırmak için gübre verilebilir.

Kış aylarında bitkiler ve böcekler dinlenme sürecinde olması nedeniyle ilaçlama yapılmamalıdır. Ancak baharda oluşabilecek hastalıklara karşı önlem almak için yaprak döken ağaçlara ilaçlama yapabilirsiniz.

Aralık ve Ocak aylarında tüm bitkiler uykuda olduğu için budama yapılması önerilir. Ancak; kamelya, açelya, yaprak döken manolya ve benzeri (orman gülleri) gibi mart ayında çiçeklenen çiçekleri budamanız sakıncalı olabilir.

Aspirin bitki ve çiçeklerin dayanıklılığını artırmaktadır. Bir aspirin tabletini ezip, su içinde eritiniz ve karışımı toprağa veya vazo suyunun içine ilave ediniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir