Geçmeyen Öksürük İçin Çözümler

Geçmeyen Öksürük İçin Çözümler

Geçmek bilmeyen öksürük krizleri hepimizin hayatını zorlaştırır. Öksürük nasıl geçer sorusunun 10 doğal yanıtını sizler için derledik.Kış aylarının gelmesiyle birlikte daha sık hastalanmaya başlarız. Genellikle bu rahatsızlıklarımıza öksürük de eşlik eder. Aşağıda okuyacağınız öneriler, öksürükle daha kolay başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

 Yudum yudum su için

Üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle oluşan burun akıntısı, boğazı tahriş ederek öksürüğe neden olabilir. Su, bu akıntıyı incelterek boğazın tahriş olmasını önleyebilir veya hafifletebilir. Bol su içmek ayrıca boğazın daha nemli kalmasına yardımcı olarak öksürüğün hafiflemesini sağlar.

 Öksürük için bitki çayına bal katın, nane limon kaynatın

Ihlamur, kuşburnu, adaçayı, zencefil, nane limon gibi çaylar veya içecekler öksürüğün hafiflemesine katkıda bulunur. Ayrıca çaya bal katarak içmek de öksürüğe iyi gelir. Balın; vücuda giren mikroplarla savaşma gücünü artırmak, hücrelerin yaşlanmasını geciktirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve iltihap gidermek gibi olumlu etkileri vardır. Ayrıca su tutucu özelliğiyle boğaz kuruluğunu alarak boğazı yumuşatır ve öksürüğün süresinin azalmasında da etkili olur.

C vitamininden zengin besinler yiyin

Öksürük üst solunum enfeksiyonuna bağlı gelişmişse greyfurt, mandalina, portakal ve limon gibi turunçgillerin yanı sıra kara lahana, ahududu, domates, ıspanak, taze fasulye, bezelye ve soğan gibi C vitamininden zengin sebze ve meyve tüketin. Bunlar antioksidan etkisiyle hastalığın vücuttan atılma sürecini hızlandırır.

 Odanızın nem düzeyini ayarlayın

Evdeki kuru hava solunum yollarını kurutarak öksürüğü artırabilen önemli bir faktör. Evin nem seviyesini ideal duruma getirmek için nem giderici cihazlar ya da klima kullanın. Nem düzeyinin yüzde 30-50 arasında olmasına dikkat edin. Ancak nemlendirici cihazları uzun süre kullanmaktan kaçının. Ayrıca odanızı her gün havalandırmayı da ihmal etmeyin.

Sıcak bir duş alın

Sıcak duş burundaki salgıları hafifleterek öksürüğü azaltmaya yardımcı olur. Sıcak banyodaki buhar ayrıca alerji ve astımdan kaynaklanan öksürüğe de iyi gelir.

Alerjik öksürük için toz tutan eşyalardan kaçının

Alerjik yapınız varsa, evinizde mümkün olduğunca az eşya bulundurun. Kumaş kaplı eşyalar yerine deri, sentetik veya ahşap eşyalar tercih edin. Çok toz tutabilecek eşyaları kapalı dolaplar içinde tutmaya özen gösterin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir