Fahrettin Koca: Tek kit ile 4 farklı virüs taraması yapılacak

Fahrettin Koca: Tek kit ile 4 farklı virüs taraması yapılacak

Solunum yolları enfeksiyonlarının arttığını ve birbirine karıştığını belirten Bakan Koca, tek kit ile 4 farklı virüs için tarama yapılacağını söyledi.

Koronavirüs ile diğer solunum yolu enfeksiyonlarının birbirine karıştığını belirten Bakan Koca, taramalarda artık üçlü solunum yolu paneline bakılacağını belirtti.

Üst solunum yolu enfeksiyonunun yerli kit aracılığı ile tespit edileceğini belirten Bakan Koca, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Koronavirüs ile diğer üst solunum yolu enfeksiyonları birbirine karışmış vaziyette. Influenza (grip) ve RSV vakaları daha yoğun görülmekte. Taramalarımızda artık üçlü solunum yolu paneli bakacağız. Yani tek bir kit ile influenza A, influenza B, Covid-19 ve RSV’ye aynı anda bakılacak.

“Yerli multipatojen test kiti üretilecek”

Artık bir üst solunum yolu enfeksiyonu olduğunda Covid mi, RSV mi, influenza A veya B mi, hangisi olduğunu, yerli üretim kitten öğrenebilme ve yaygın kullanma imkanımız olacak. O da muhtemelen 1 ay içinde devreye girmiş, ilgili hastanelerde kullanılıyor olacak. Bu konuda Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’mızı görevlendirdim. Yerli imkanları değerlendirerek ülkemizde yerli multipatojen test kiti üretilecek ve çok kısa sürede yaygın kullanıma geçilecek.”

“Vaka artışı olacağını düşünmüyorum”

Koronavirüs nedeniyle Çin’de gerçekleştirilen karantina uygulamalarına ilişkin görüşü sorulan Koca, “Çin baştan beri çok katı karantina kuralları uyguluyor. Bu durum, Çin devletinin mücadele yöntemi. Bizde ise durum farklı. Bizde böyle bir durum söz konusu değil. Vakalar, 3 binlerde. Önümüzdeki dönemde de büyük bir artış olacağını düşünmüyorum. Çin’deki gibi bir tedbir alma durumumuz da asla söz konusu olmayacak. Biliyorsunuz, Turkovac aşımızın bilimsel çalışmaları dünya bilim literatürüne girdi. Birçok çalışmamız; saygın, uluslararası dergilerde yayımlandı. Güvenli, etkili ve güvenilir bir aşımız var. Vatandaşlarımızdan risk grubunda olanlar, tereddüt etmeden Turkovac aşımızı olabilir.” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir