“Dünyada her şey kadının eseridir”

“Dünyada her şey kadının eseridir”

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, “Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının” yıldönümü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

Milletvekili Gökcan, mesajına “Dünyada her şey kadının eseridir” sözü ile Türk kadınına hak ettiği değeri veren Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı, rahmet ve minnetle anarak başladı.

Mesajında Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkını verdiğini hatırlatan Gökcan, şunları kaydetti:

“Böylece, Türk kadını çok sayıda Avrupa ülkesinden daha önce bu demokratik hakkına kavuştu. Bu vesile ile Gazi Meclisimizin bir kadın milletvekili olarak, ‘Dünyada her şey kadının eseridir’ sözü ile Türk kadınına hak ettiği değeri veren Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da kadınlara verdiği destekle bugün ‘Kadınlarımız AK Parti İktidarlarında siyasetin nesnesi, değil öznesi haline geldi’ Bugün beş milyonu aşan kadın üyesi ile AK Partimiz, kadınları siyasi ve toplumsal hayata aktif biçimde dahil eden yegâne bir harekettir. TBMM’deki 104 milletvekilinin 54’ü AK Parti’dendir. İnanıyoruz ki kadınlar siyasette var olmadan toplumsal ilerlemeden bahsedilemez. Muğlalı kadınlarımız başta olmak üzere tüm kadınlarımıza Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkının verilerek tüm dünyaya örnek oluşumuzun 88. yıl dönümü kutlu olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir