Cemevi Ve Kültür Merkezi Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

Cemevi Ve Kültür Merkezi Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

Birleştirici ve hoşgörülü belediyecilik anlayışı kapsamında Amasya Belediyesi güzel bir projeyi daha hayata geçirdi.

Baba İlyas Cem Evi temel atma törenini gerçekleştiren Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı cemevinin temel atma töreni vesilesiyle canlarla hasbihal etmek için bir arada olduklarını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti;

BİRLİKTE RAHMET AYRILIKTA AZAP VARDIR Bizler kimseye yaranmak veya hoş görünmek adına herhangi bir söz beyan etmedik. Cenab-ı Hakka her zaman duamdır gönlümde olmayanı dilimden çıkartmamasıdır. Gönlüm ne ise dilim onu söyler. Ben göreve geldiğim günden itibaren sözlerimi beş madde üzerine bağladım. Sizlerin kardeşi, arkadaşı, evladı olarak ben sizlere verdiğim sözü bu can bu bedende olduğu müddetçe tutarım, benim sözüm senettir.

Cami de bizim cem evi de bizim her kim bu mabetlere kirli elini ve sözlerini uzatırsa karşısında bizi bulur. Ben Hakk’ın rızasına ve Amasya’lının menfaatine uymayan hiçbir işe imza atmadım, atmam da. Ben bu düstur ile çıktım vatandaşımızın huzuruna ve bunun gururunu yaşıyorum. Ayrı, gayrı, fitne fesat bizden her zaman uzak olsun. Biz sünniyiz, aleviyiz, Muhammediz, Aliyiz, senlik benlik yok bizde, bir aşkın aleviyiz, biz bir aileyiz. Bizim nezdimizde cemevi; sevginin oluştuğu dostluğun buluştuğu güzel insanların buluştuğu aşkla kavuşulan bir mabettir. Peygamber efendimizin(SAV) de buyurduğu gibi ‘’ Birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır.’’ öyleyse efendimizin bu hadisini kendimize mihmandar görerek, ayrılığa dur diyerek tüm canlara selam olsun diyorum. Bazı kavram kargaşalarına yer vermemek adına belirtmek isterim ki cem evimiz komple bir kültür merkezidir.

Eğitim yuvasından, ilim adap dersine, kültürel müzik derslerinden, cenaze merasimleri ve defin merasimlerine tüm yapılacak işlerin merkezi olacak ve projemiz yine Türkiye’de bir ilk olacaktır. İnşallah başka meslektaşlarımız da bizlerden yine örnek alırlar ve bizlerde daha çok ibadethanelerin yapımına bu vesile ile sebep olmuş oluruz. Biz bu işe gönül verdik ve cem evimizi yaparken belediyemiz adına yapsak da belediye bütçemizden bir kuruş harcamayacağız. Bu konuda bizlere destek olan eşimiz dostumuz ve çevremiz ile yapıyoruz ve bunun mutluluğunu huzurunu yaşıyoruz

GELDİNİZ BİR OLDUK , CAN OLDUK

Projemiz 5-6 ay içerisinde tamamlanıp inşallah Amasya’lıların hizmetine açılacaktır. Bugünün en güzel tevafuğu benim ad günüm oluşudur ve burada oluşunuz,, gönüllerimizin bir oluşu bana en güzel hediyedir. Geldiniz, bir olduk can olduk ve ziyadesi ile mutlu olduk. Bugün burada temelini atacağımız cem evimizin ocağının tütmesinde katkı sağlayacaklara, bu günden itibaren emek vereceklere, projesi için ilmek ilmek emek veren mimarlarımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir