Bilim insanları: Günde 2 litre su ihtiyaçtan fazla

Bilim insanları: Günde 2 litre su ihtiyaçtan fazla

İskoçya Aberdeen Üniversitesi’nden bilim insanları günlük su ihtiyacının bir bölümünün gıdalardan alındığını 2 litre su içilmesi tavsiyesinin ihtiyaç duyulandan fazla olduğunu açıkladı.

İskoçya’da Aberdeen Üniversitesi’nden araştırmacılar günde 2 litre su içilmesi tavsiyesinin genellikle ihtiyaç duyulandan fazla olduğunu açıkladı. Bu hafta Science dergisinde yayımlanan araştırma, günlük su ihtiyacının bir bölümünün zaten gıdalardan alındığını hesaba katıyor. Bu yüzden bilim insanları günde 1,5 ila 1,8 litre su tüketmenin yeterli olacağı görüşünde. Önceki araştırmaların örneklem büyüklüklerinin küçük ve sınırlı olduğu belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Aberdeen Üniversitesi’nden Prof. John Speakman, günde 2 litre su hesaplamasının, küçük bir yanlışlıktan kaynaklandığını söylüyor.

Speakman bunu şöyle açıklıyor:

“İçmemiz gereken su, sindirmemiz gereken toplam su ile yediklerimizden aldığımız su miktarı arasındaki farktır. İnsanların ne kadar gıda tükettiğini tahmin etmenin yolu, insanlara ne kadar yemek yediklerini sormaktı. İnsanlar ne kadar yemek yediklerini azımsadıkları ve eksik bildirdikleri için tahmin yanlış yapıldı; bu nedenle ihtiyaç duyulan su miktarı da abartıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir