Başkan Mehmet SARI ‘Milli Güreşçimizi Saygı ve Rahmetle Anıyorum”

Başkan Mehmet SARI ‘Milli Güreşçimizi Saygı ve Rahmetle Anıyorum”

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Milli güreşçi Hamit Kaplan’ın vefatının 47. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Sarı mesajında; “5 Ocak 1976 yılında Çorum’da geçirdiği trafik kazası sonucu vefat eden Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu Milli Güreşçi Hamit Kaplan’ı ebediyete intikalinin 47’inci yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyorum” dedi. Sarı mesajının devamında; “En eski Türk sporlarından bir tanesi olarak bilinen güreş, milletimiz açısından her dönem önemli bir yere sahip olmuştur. Bir ibadet şekli olarak algılanmış, güreşe ve güreşçiye ayrı bir değer atfedilmiştir. Hatta Türk milleti kahramanlarını, güçlü insanlarını pehlivan olarak nitelendirmiş, Güreş yapan insanları da paralel bir sosyal statüye koyarak aynı unvanla adlandırmıştır.

Güreş Türk milleti için milli ve dini motiflerle donatılmış köklü bir gelenek olmuştur. Bu köklü gelenek ona mensubiyet şuuru ile bağlı olan, sembol şahsiyetler tarafından günümüze kadar taşınabilmiştir. Bu sembol şahsiyetlerden bir tanesi de bugün anma programı için bir araya geldiğimiz, Hamamözü ilçesi nüfusuna kayıtlı olan ve 5 Ocak 1976 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden dünya ve olimpiyat şampiyonu Hamit Kaplandır. Bugün ölümünün 47’inci yıl dönümünde kabri başında, bu büyük şampiyonu anıyor ve büyük hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Mekânı cennet olsun” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir