Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Bakan Bilgin Başkanlığında 7 Aralık’ta yapılacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Bakan Bilgin Başkanlığında 7 Aralık’ta yapılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun çalışma takviminin belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay ile bir araya geldi.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun çalışma takviminin belirlenmesine ilişkin toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu. Bu sene Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini kaydeden Atalay, “Komisyon üyeleriyle ilgili yeni Çalışma Genel Müdürü komisyonda yer alacak. Bu sene komisyonda Nazım Bey yerine Pevrul Bey yer alacak” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısının 7 Aralık saat 14.00’te, ikinci toplantısının ise 14 Aralık saat 14.00’te Bakanlıkta gerçekleştirileceğini bildiren Atalay, “Ayın 14’ünde komisyon toplantısı sonrası bizim önümüze bir rakam getirilir, önümüzdeki günlerde belli olur. Asgari ücret 4 aydır herkes tarafından konuşuluyor. Konuşulmaya başlandığı zaman milletin cebine para girmiyor, ben bugüne kadar asgari ücretle ilgili ilk defa burada konuşuyorum. Bir an evvel bu rakam belli olsun da bu mesele bitsin. Rakam konuşulmaya başladığı zaman piyasada, raflarda fiyatlar artmaya devam ediyor. İşini düzgün yapan esnaf var ama maalesef işini düzgün yapmayanlar da var. Bu ülkede bunu en iyi emekli ve işçi biliyor. Bu rakam bir an evvel açıklandıktan sonra inşallah toplumu tebessüm ettirecek bir rakam geçen sene olduğu gibi üçlü mutabakatla sağlanır. Çalışma hayatının çözüm beklediği sorunlar var; EYT gündemde, taşeron sıkıntısı var, vergi ile sıkıntımız var, işyerlerinde promosyonlarla ilgili sıkıntımız var. Bunların tamamının Ocak ayında çözülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Atalay, önceden vergi dilimine Aralık ayının sonunda girildiğini anımsatarak, “Şimdi yüzde 27’ye Haziran ayının başında giriyoruz. İşçinin bununla ilgili bir düzenleme beklentisi var. Bu konuyu her gün Sayın Bakanımızla görüşmeye devam ediyoruz. Teknik elemanların durumu ne olacak? Bunlara bir düzenleme gerekecek. Asgari ücret arttı diye işçi çıkaranlar olacak onların da önüne geçilmesi lazım” diye konuştu. ​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir