Amasya’nın Tarihi Güzelliği Işıklandırma İşlemi Tamamlandı

Amasya’nın Tarihi Güzelliği Işıklandırma İşlemi Tamamlandı

Amasya Valisi Mustafa MASATLI: ‘Gündüzü Ayrı Gecesi Ayrı Güzel Amasya’mızda, Yalıboyu ve Harşena Kalesi Aydınlatmalarını Revize Ederek Tekrar Hizmete Açtık’

Tarih ve kültür şehri Amasya’ya ayrı bir güzellik ve ambiyans katarak, İlimize gelen birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken tarihi Harşena Kalesi, Kral Kaya Mezarları ve Yalıboyu Evlerinin zamanla deforme olan ışıklandırmalarının bakım ve onarım projesi Valilik öncülüğünde İl Özel İdaresi tarafından tamamlandı.

Bu kapsamda bir açıklama yapan ve konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Mustafa Masatlı şunları ifade etti: “Amasya binlerce yıllık tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu coğrafyasının kadim şehirlerinden biridir. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı Medeniyetinden kalan sayısız tarihi eseri barındıran Amasya, Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından da ‘Marka Kent’ ilan edilmiştir.

Harşena Kalesinin UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesine alınması bu şehrin önemini bir kez daha gün yüzüne çıkarmıştır. Bizde bu bilinçle hem geçmiş medeniyetlerin mirasına sahip çıkmak, hem de Amasya’nın turizm potansiyelini en üst seviyede kullanmak adına çeşitli çalışmalar yapmaktayız. Bu çalışmaların sonuncusu ise 2012 yılında İl Özel İdaremiz tarafından yapımı tamamlanan Harşena Dağı, Kral Kaya Mezarları ve Yalıboyu ışıklandırmasının bakım ve onarımıdır. 2012 yılında İl Özel İdaremiz tarafından yapımı tamamlanan ışıklandırma projesi, tarihi Harşena Kalesine, Kral Kaya Mezarlarına ve Yalıboyu Evlerine ayrı bir güzellik ve ambiyans katmaktadır.

Zaman içinde dış etkenler ve iklim şartlarının da etkisiyle ışıklandırma hatlarında yer yer arızalar baş göstermiştir. Bu aksaklıkları gidermek ve ışıklandırma siteminin genel bakım ve onarımını yapmak üzere, İl Özel İdaremizce başlatılan çalışma kapsamında; 460 adet aydınlatma armatür, 1350 metre led çubuk armatür, 50 Adet decoder, 10 Adet led trafosu, 1 Adet Sistem bilgisayarı, 2 adet sinyal çoklayıcı temin edilerek, Yalıboyu Evleri, Yalıboyu sur duvarları ve köprü ışıklandırmalarının bakım ve onarımı tamamlanmıştır. Söz konusu çalışmanın maliyeti ise yaklaşık 3 milyon TL olup, bu tutar Kültür Varlıkları Katkı Payı Hesabından karşılanmıştır.

Yaptığımız bu çalışmanın Amasya’mıza hayırlı olmasını diliyor, yerli ve yabancı misafirlerimizi gündüzü ayrı, gecesi ayrı bir güzel olan bu kadim şehri görmeye davet ediyorum ”ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir