Amasya’da Yazma Eserler Kütüphanesi Hizmete Açıldı

Amasya’da Yazma Eserler Kütüphanesi Hizmete Açıldı

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığının finansmanı ve Amasya İl Özel İdaresinin katkılarıyla restorasyon çalışmaları tamamlanan Amasya Bayezid Yazma Eserler Kütüphanesi hizmete açıldı.

Vali Mustafa Masatlı, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı ve İl Özel İdaremizin çalışmalarıyla restorasyon çalışmaları tamamlanarak, Ülkemizin sayılı örneklerinden birisi halini alan Amasya Bayezid Yazma Eser Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Vali Mustafa Masatlı programda yaptığı konuşmasında ise şu ifadelere yer verdi: “Değerli protokol üyeleri, kıymetli Amasyalı hemşerilerim; restorasyon çalışmaları tamamlanan ve yazma eserler üzerine Türkiye genelindeki sayılı kütüphaneden biri olma özelliği taşıyan Amasya Yazma Eserler Kütüphanesi restorasyon sonrası açılışına hoş geldiniz.

Amasya Merkezinde uzun yıllardır modern ve mevcut talebi karşılayabilecek bir İl Halk Kütüphanesi eksikliği bulunmaktaydı. Bizler de restorasyonunu yaptığımız Saraydüzü Kışla Binasını, İl Halk Kütüphanesi’ne dönüştürerek, hem bu tarihi öneme sahip anıt binamızı aktif kullanıma açmış olduk, hem de modern, geniş ve her yaştan bireyimize hitap eden bir İl Halk Kütüphanesi’ne kavuşmuş olduk.

Daha sonra ise Sultan II. Bayezid Külliyesi’nde yer alan ve halk kütüphanemizden boşalan şuan içinde bulunduğumuz bölümü, Yazma Eserler Kütüphanesi’ne dönüşümü için restorasyon çalışmalarına başladık.

8500 yıllık tarihinde 14 medeniyete ev sahipliği yapan, özellikle Osmanlı döneminde ve Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında milletimizin kaderine yön veren Şehzadeler Şehri Amasya’ya, aslına uygun şekilde restore edilmiş ve geniş bir külliyata sahip bir yazma eserler kütüphanesi kazandırmak, bizleri ziyadesiyle mutlu etmektedir.

Biraz önce de ecdadımızdan bizlere miras kalan bir geleneği yaşatarak, bir vakıf eserinin açılışı öncesinde halkımıza lokma ikramında bulunduk ve bu eserin ebediyen Milletimize hizmet etmesi için hayır duası temenni ettik.

Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğümüze ait kütüphane binamızın restorasyonu, Türkiye Yazma Eserler Kurumunun finansmanı ve İl Özel İdaremizin katkılarıyla tamamlanmıştır. Şu anda kütüphanemizde 2.503 adet yazma eser, 19.145 adette matbu eser bulunmaktadır.

Tarihi dokusuyla bir anıt eser olan Sultan II. Bayezid Külliyesi içindeki Amasya Yazma Eserler Kütüphanemizin restorasyon sürecinde bizlere her türlü imkanı sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Vakıflar Genel Müdürlüğümüze, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığımıza, İl Özel İdaremize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu güzel eserin İlimize hayırlı olması temennisiyle, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.”

Valimizin konuşmalarının ardından, ülkemizin sayılı örneklerinden birisi olan Amasya Bayezid Yazma Eserler Kütüphanesi’nin açılışı, Valimiz Mustafa Masatlı, il protokolü ve halkımız tarafından gerçekleştirildi. Akabinde Valimiz ile halkımız, kütüphaneyi dolaşarak ecdat yadigârı eserleri incelediler.