Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Merzifon OSB ile Yeni Bir İş Birliğine İmza Attı

Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Merzifon OSB ile Yeni Bir İş Birliğine İmza Attı

 

Meslek liseleri her geçen gün büyümeye,iş birliklerini artırmaya devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer proje kapsamın da “Meslek Lisesi öğrencileri bir taraftan eğitim alırken, eğitim aşamasında gelir elde eden, emekle, hakkaniyetle ilişki kuran ve değerler eğitimiyle ilgili çok önemli bir süreçten geçmekteler. Mesleki eğitimin geldiği noktayı görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Mesleki eğitimin gelişimini en iyi iş dünyası bilir.

Mesleki eğitimin, 28 Şubat’taki katsayı uygulamasıyla tarumar edilmesinin bedelini bu ülkede nasıl ödediğini, katsayı uygulaması 2012 yılında kaldırıldıktan sonra tüm bakanlarımız, tüm bürokratlarımız mesleki eğitimi güçlendirmek için çok ciddi çabalar sarf ettiğini ve gelinen noktada artık meslek liseleri üretim yapan, AR-GE çalışmaları yapan, yurt dışına ihracat yapan okullara dönüştüğünü görmekteyiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu proje kapsamında Amasya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Merzifon OSB’de,Meslek Liseleri ile birlikte İş birliği güçlendirme konulu toplantı gerçekleşti. Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, Merzifon İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yozgat,İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fatih Kamzeli,Merzifon OSB Müdürü Hasbi Altuntaş, OSB Yönetim Kurulu Üyeleri, OSB Müteşebbisleri, Meslek Lisesi Müdürleri katıldı.

Merzifon OSB’de gerçekleşen toplantı da İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Sayın Bakanımız Mahmut Özer’in ifadelerinde belirttiği üzere mesleki eğitim Türkiye geleceğidir. Mesleki Eğitim kurumları konum olarak sanayi ile iç içe olmalıdır bu ıskalanmıştır. İş birlikleri sayesinde eksiklik giderilecektir. Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Merzifon OSB ile yaptığımız iş birliği ile öğrencilerimiz üreten Türkiye’de Amasya’yı temsil etme adına bir adım daha atmıştır. İş birlikleri, protokoller mesleki eğitim adına milat niteliği taşımaktadır. Meslek Liseleri Türkiye geleceğine güç vermekte; öğrencilerimiz

Türkiye Yüzyılı için var güçleri ile çalışmaktalar. Bu iş birlikleri bizleri ziyadesiyle memnun ediyor, geleceğe güvenle bakmamızı sağlıyor. İş birlikleri sayesinde meslek lisesi öğrencilerimiz sektörde kullanılan son model teknolojik imkanları yakından takip ederek yetişmekte, aranan elemanda bulunması gereken vasıfları kazanarak, eksikliklerini tamamlayarak sektördeki mesleki yeterliliğe ulaşmaktalar. Son zamanlarda sektörün ihtiyacı olan ara eleman sıkıntısı, yapılan iş birlikleri ile ortadan hızlıca kalkması planlanmakta.

Amasya’da mesleki paydaşlarla sağladığımız eş güdümlü çalışmalarla piyasada daralan ara eleman istihdamı bu sayede çözüme ulaşmış olacaktır. Bakanlığımızın 2022 yılının sonuna kadar 1 milyon 250 bin çırak, kalfa hedefi gerçekleşti. Amasya İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak mesleki eğitimi çok daha güçlendirip sizlerle el birliği yaparak iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağını hızlı bir şekilde yetiştireceğiz. Yapılan iş birlikleri ve protokollerin hayırlı olmasını diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir