Altılı Masa Anayasa Önerisini Bugün Açıklayacak

Altılı Masa Anayasa Önerisini Bugün Açıklayacak

Gözler bugün Bilkent Otel’de 6’lı masanın hazırladığı anayasa taslağının duyurulacağı toplantıda olacak. Cumhuriyet, son şekli verilen ve basılı hale getirilen taslağın önemli maddelerine ulaştı. 150 sayfalık taslakta mevcut anayasanın 85 maddesi değiştirildi. “Tek adam” nitelemesi yapılan cumhurbaşkanı yetkileri de sınırlandırıldı.

6’lı masanın uzun süredir üzerinde çalıştığı anayasa taslağında tam uzlaşı sağlandı. Toplam 85 maddede değişiklik öngörülen taslakta cumhurbaşkanının yetkileri sembolik hale getirildi.

Liderler, merakla beklenen ve laikliği düzenleyen 24. maddeye dokunmama kararı aldı. Basın özgürlüğü konusunda ileri adımların öngörüldüğü taslakta bu başlığa ilşkin, “Hürriyet esas, sınırlama istisnadır” hükmü öngörülüyor. Cumhuriyet, bugün Bilkent Otel’de kamuoyuna duyurulacak 6’lı masa anayasa taslağının önemli ifadelerine ulaştı. Edinilen bilgiye göre son şekli verilen ve basılı hale getirilen taslakta, mevcut anayasanın 85 maddesi değiştirildi. Gerekçeleri ile birlikte anayasa taslağı 150 sayfa olarak basıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir